ספרי ברנדון סנדרסון – עושה לכם סדר [מדריך]

brandon
ברנדון סנדרסון – מאיפה מתחילים?
בוודאי שמעתם על הספרים של ברנדון סנדרסון – אחד מענקי הפנטזיה בדור שלנו. אז מאיפה מתחילים ומה סדר הקריאה המומלץ?
הנה קצת סדר לגבי הספרים שתורגמו לעברית בלבד:

לפני שמתחילים:
🔹 חלק מהספרים של סנדרסון מתרחשים ביקום אחד גדול בשם “הקוסמיר”. הספרים מתרחשים בעולמות שונים בתוך היקום הזה, כביכול ללא קשר ביניהם (או עם קשר קטן ביניהם, בחלק מהספרים). הקשר הכללי הגדול הוא בעיקר שהם באותו יקום, וזה רלוונטי יותר למעריצים שרופים וכאלו שקוראים כל ספר וכל סיפור קצר וכל דבר שיצא לאור, וכמו כן לספרים ספציפיים או סיפורים קצרים שלא תורגמו עדיין לעברית. כרגע – לגבי הספרים שתורגמו – זה לא משפיע על סדר הקריאה. אם בא לכם לדעת עוד על הקוסמיר – גלעד סופר כתב על זה פה.
🔹 כמעט כל הספרים של סנדרסון יצאו בתרגום של צפריר גרוסמן ובעריכה של אייל גורן. השניים עושים עבודה מעולה, הספרים איכותיים, ערוכים היטב, ומתורגמים היטב.
🔹 יש עוד ספרים וסיפורים שלא תורגמו. חלקם יתורגמו בהמשך וחלקם לא מתוכננים כרגע. בפוסט הזה אני מתייחסת רק למה שתורגם עד כה.

אלנטריס
ספר הביכורים של סנדרסון. ספר בודד, לא חלק מסדרה (כרגע. כנראה יכתבו עוד ספרים על העולם הזה בהמשך). ממליצה להשיג/לרכוש את המהדורה החדשה עם הכריכה הסגולה שיצאה באופוס הוצאה לאור, היא עברה עריכה ותיקונים ומכילה גם תוספת קטנה בסוף.

ספר מדהים, לא קצר בכלל, שמצליח באמת להכניס סיפור שלם בספר אחד – עם התחלה, אמצע וסוף – לא כל כך נפוץ בספרי פנטזיה שנוטים להתארך לסדרות ארוכות.
חלק מהקוסמיר: כן.
לסקירה שלי על אלנטריס
טרילוגיית הערפילאים

טרילוגיה מדהימה מדהימה מדהימה. מתרחשת בעולם שבו מתכות שונות משפיעות על כוחות ויכולות של אנשים. יצאה גם היא בהוצאת אופוס כמובן.
חלק מהקוסמיר: כן.
הספרים בסדרה: האימפריה האחרונה, באר האלוהות, גיבור העידנים.
לסקירה שלי על הערפילאים

הערפילאים העידן השני
סדרה בת 4 ספרים שמתרחשת מאות שנים אחרי העידן הראשון של הערפילאים. הספר הרביעי אמור לצאת בקרוב באנגלית. בינתיים רק הספר הראשון – חוק ומסג – יצא בעברית (השאר מתוכננים להיות מתורגמים, אין צפי עדיין מתי). חוק ומסג באופן ספציפי הוא סיפור קצר שיצא מכלל שליטה והפך לספר שלם (למיטב ידיעתי היה אמור להקדים את טרילוגיית העידן השני ובסוף הצטרף כספר בסדרה), והוא יותר בסגנון מערבון שמתרחש באותו עולם של הערפילאים רק בדור אחר. יכול להיות שתעדיפו לחכות עם הספר הזה עד שיתורגמו שאר הספרים בסדרה.
חלק מהקוסמיר: כן.
הספרים בסדרה שתורגמו עד כה: חוק ומסג.
לסקירה שלי על חוק ומסג

טרילוגיית מלחמת הנפילים
הטרילוגיה הזו נכתבה עבור נוער / נוער בוגר, והיא לא חלק מיקום הקוסמיר. מתאימה לחלוטין גם למבוגרים. היא בסגנון של גיבורי-על (משלבת פנטזיה ומד”ב), היא מלאת אקשן (והומור), ובכלליות ההרגשה היא קצת כמו לקרוא סרט ממש טוב של מארוול, רק עם יותר דגש גם על דמויות ועלילה ולא רק אפקטים.
חלק מהקוסמיר: לא.
הספרים בסדרה: לב פלדה, קרב אש, אסון.
לסקירה שלי על מלחמת הנפילים

גנזך אורות הסער
סדרת פנטזיה אפית וארוכה מאד. מתוכננים 10 ספרים בסדרה שיהיו מחולקים ל2 חמישיות. עד כה יצאו ארבעה ספרים באנגלית, שתורגמו לעברית בהוצאת אופוס. גם הסדרה הזו חלק מהקוסמיר. סדרה יפהפייה אך ארוכה. בגלל אורך הספרים (הספר הראשון הוא כ1200 עמודים בעברית), כל ספר מחולק לשני כרכים, כך שבעברית מדובר במספר כפול של ספרים פיזיים.
חלק מהקוסמיר: כן.
הספרים בסדרה: דרך המלכים, רסיסים של אור, בעל השבועה, קצב המלחמה. (הספר החמישי עדיין נכתב)
לסקירה שלי על דרך המלכים, הספר הראשון בסדרה

אלקטרז נגד ספרני הרשע
סדרת פנטזיה לנוער (סוף יסודי ומעלה) שלחלוטין אי אפשר לנחש שסנדרסון כתב אותה כי היא בסגנון שונה לחלוטין. הרבה הומור מודע לעצמו, שיש אנשים שישנאו את זה ויש אנשים שיאהבו. זה הספר היחיד של סנדרסון למיטב ידיעתי שיצא בהוצאת מודן ולא אופוס. לא חלק מעולם הקוסמיר. רק הספר הראשון בסדרה תורגם לעברית, אך אפשר לקרוא אותו בפני עצמו. הספר השני מתוכנן לצאת בעברית כנראה בסוף 2023.
חלק מהקוסמיר: לא.
לסקירה שלי על הספרמה הסדר שכדאי לקרוא?
בספרים שתורגמו עד כה, אין קשר בין הסדרות מלבד הערפילאים העידן הראשון והשני, אבל בעיני כדאי מאד לקרוא מהקל לכבד: להתחיל מאלנטריס שהוא ספר בודד, להמשיך לערפילאים שזו טרילוגיה, ולאחר מכן – או להמשיך לעידן השני של הערפילאים (כרגע תורגם רק ספר אחד), או לקרוא את טרילוגיית מלחמת הנפילים (ממליצה בחום), או אם אתם ממש חסרי סבלנות – להמשיך ישר לגנזך אורות הסער. באופן אישי אני חושבת שכשמגיעים לגנזך עם היסטוריית קריאה של הרבה ספרי סנדרסון, הרבה יותר קל לצלול לעלילה בלי להכנס לחרדה שלא מבינים כלום מהעולם החדש שמציגים לנו, כי מי שכבר מכיר את הסגנון של סנדרסון מהספרים הקודמים יודע שלהכל יהיו תשובות במוקדם או במאוחר.

כתיבת תגובה

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. אורי

    תודה רבה על המדריך!
    כבר המון זמן אני שם עין על ספריו של ברנדון סנדרסון, והסקירה הזאת היוותה קרש קפיצה מושלם לצלילה פנימה 🙂

    1. tamarhp

      כיף לשמוע! זו בדיוק המטרה של המדריך 🙂