מנחה [ככה ככה]

מנחה / הולי בלק - עולם בני הערפל מעשיות מודרניות

מנחה / הולי בלק

על מה הספר?

קיי היא נערה בת שש עשרה שגדלה בבית מפורק ולא מתפקד. את אביה לא הכירה מעולם, ואמה היא לא בדיוק מודל טוב לחיקוי. כשהיא ואמה נאלצות לחזור לגור בבית סבתה של קיי, קיי נפגשת שוב עם זכרונות ילדותה, ילדות בה כולם צחקו עליה שהיא ממציאה סיפורים משונים על חברים דמיוניים. אבל אותם חברים הם בני פיות, וקיי מוצאת את עצמה במרכז סכסוך קריטי בין החצר המבורכת לחצר הטמאה, שתוצאותיו עלולות להיות קטלניות – ולא רק לה.

מה חשבתי עליו?

תראו, הספר היה נחמד. היה כיף לפגוש שוב את עולם בני הערפל והדמות של קורני היתה מפתיעה ומעניינת. הספר היה גם מספיק מעניין בשביל שאסיים אותו ביום אחד. אבל… הוא לא היה וואו. במהלך הספר הרגשתי שהוא מאד בוסרי, כאילו מדובר בספר ביכורים והולי עוד לא מספיק מנוסה בכתיבה. העולם של בני הפיות עדיין לא מגובש לחלוטין, העלילה מנסה להמריא אבל קצת מקרטעת לפעמים, רגעי השיא קצרים מדי והמתח לא מספיק נשמר, במיוחד שמדובר בספר יחסית קצר. רוב הדמויות המשניות היו מעצבנות מאד ולא נתנו לי להתחבר אליהן רגשית, וכשאחת הדמויות המשניות מתה (כן זה קצת ספוילר אבל אני לא אומרת לכם מי ומתי) – פשוט לא היה לי איכפת. באופן כללי היתה הרגשה של כתיבה בוסרית, קצוות פרומים וחלקים לא מספיק מחוברים.

רגע לפני שבאתי לכתוב את הסקירה הלכתי לבדוק בויקיפדיה על הספר, ומתברר שהרגשתי נכון: מנחה הוא אכן ספר הביכורים של הולי בלק, ויצא ב2002 (מה שמסביר למה קורני לא יכול להשתמש באינטרנט במקביל לשימוש בטלפון הקווי…). טרילוגיית הנסיך האכזר, לעומת זאת, שגם זכתה גם לציון גבוה יותר בגודרידס, יצאה ב2018, וההבדל מורגש מאד – כנראה לא סתם מודן בחרה לתרגם את הנסיך האכזר קודם. הוא באמת הרבה יותר טוב.

“מנחה” הוא ראשון בטרילוגיית “מעשיות מודרניות” בעולם בני הערפל. ככל הנראה (לפי ויקיפדיה) הספר השני עומד בפני עצמו (עם קשרים רופפים לראשון), אבל הספר השלישי הוא המשך ישיר ל”מנחה”. מנחה אמנם מתרחש בעולם בני הערפל אבל אין לו קשר אמיתי לנסיך האכזר (הוא גם נכתב 16 שנה קודם…), כך שאין בעיה לקרוא אותו בפני עצמו. ואם אתם אוהבים את עולם בני הערפל – אל תשכחו גם את הספר “היורשת הנסתרת” שהוא ספין אוף של טרילוגיית הנסיך האכזר (ואותו דווקא חובה לקרוא רק אחרי הטרילוגיה), רק נשאר לחכות במתח לספר ההמשך שאמור לצאת בחו”ל במרץ 2024.

שורה תחתונה

ספר נחמד למי שרוצה עוד מעולם בני הערפל, אבל אל תצפו לאותה רמה של ספרים אחרים ומאוחרים יותר של הולי בלק.

טריגרים ותכנים רגישים

בית לא מתפקד, עישון אצל נוער, הטרדה מינית, אלימות (יש כמה חלקים גרפיים), רצח ומוות. מתאים לנוער בוגר (גיל תיכון) כמו שאר הספרים של עולם בני הערפל.


מודן הוצאה לאור | 240 עמ’ | תרגום: יעל אכמון | ספטמבר 2023


רכישת הספר בהנחה:

לרכישה באתר דני ספרים לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר דני ספרים.
לרכישה באתר בוקמי לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר בוקמי.

כתיבת תגובה