המכשף [אהבתי]

המכשף / אנדז’יי ספקובסקי
גרלט הוא מכשף, שזה אומר פחות או יותר צייד מפלצות, שנעזר במעט כישופים, שיקויים, והרבה שנות אימונים. הוא נודד ממקום למקום במטרה לחפש עבודה – כלומר מקומות שירצו לשלם לו תמורת הריגת מפלצות שמאיימות על הכפר שלהם. זה, פחות או יותר, מסגרת הסיפור של הגיבור הראשי.
את הספר מלווה עלילה ראשית שבה גרלט נלחם במפלצת מסויימת, נפצע ומתאושש במקום בו הוא זוכה לטיפול, והעלילה הזו מחולקת לשבעה חלקים בשם “קול התבונה” (קול התבונה 1, קול התבונה 2…) וביניהם פרקים של סיפורים קצרים (יחסית…) של אירועים מהעבר של גרלט. הטוויסט המעניין הוא שחלק מהסיפורים הם בעצם רפרנס לאגדות מוכרות כמו שלגיה והיפה והחיה, אבל עם טוויסט מקורי שמשנה לחלוטין את הסיפור.
הסיפורים חלקם אפלים ומורכבים, אבל מלאים בדיאלוגים שנונים, חדים ועוקצניים שהופכים את הספר לפנינה אמיתית.

“בוא נחזור אל המפלצת שמאיימת עליך, לכאורה. אחרי ההקדמה שלך, דע שהסיפור לא מוצא חן בעיני. ובכל זאת אקשיב לך עד הסוף”.
“בלי להפריע לי בהערות מרושעות?”
“את זה אני לא יכול להבטיח”.

ובכלל, כמו שהבנתם אני מאד אוהבת מטא, וכאן יש מטא כפול: גם העיבוד לאגדות המוכרות, וגם הדיאלוגים של המכשף שמלאים לפעמים בציניות שקורצת לקוראי הפנטזיה:

“הבלים,” אמר המכשף. “וחוץ מזה, זה לא מתחרז. כל הנבואות המוצלחות חרוזות.”

גרלט הוא לא רק מכשף מפורסם, אמיץ ומוכשר, הוא גם מוסרי. הוא לא יהרוג מפלצת סתם בלי סיבה, ולא יהרוג לפני שהוא משוכנע לחלוטין שזה אכן נצרך ולפניו עומדת מפלצת. דרך הפעולה של גרלט מגלה בפנינו עומק נפלא – מי הם המפלצות האמיתיות בכל סיפור?
אני אהיה כנה: אין כאן בניית עולם, וגם לא דמויות מורכבות. זה לא סנדרסון, אין כאן מערכת קסם מטורפת. וחוץ מגרלט, רוב הדמויות מתחלפות וזמניות. אבל זה בסדר גמור: הספר לא בא להיות יצירתי ולא מתיימר להיות פנטזיה אפית שתשאיר את הלסת שלכם פעורה, אלא ספר יותר קליל, הומוריסטי ושובר מוסכמות. ואת זה, בעיני, הוא עושה מצויין.
וכמה נקודות קטנות לסיום –
  • הספר הוא ספר ראשון בסדרה אבל עומד לחלוטין בפני עצמו. הסוף שלו בעיני קצת ממוסמס ולא לגמרי ברור, ודי נותן דרייב לרצות לקרוא את הספרים הבאים כדי לקבל הסברים נוספים, אבל אפשר להנות מהספר גם בלעדיהם.
  • הספר עובד למשחק מחשב וסדרת נטפליקס מצליחה. אין לי מושג איך הם וכמה הם נאמנים לספר.
  • הסופר כנראה ממש חובב עירום. יש בספר מין, עירום, קללות, וכמובן גם הרבה אלימות נגד מפלצות ובני אדם.
ידיעות ספרים שאוהבים | תרגום מפולנית: עילי הלפרן | נובמבר 2021 | 328 עמ’ מודפסים

כתיבת תגובה