המורדת מהחולות [אהבתי]

המורדת בחולות 1 פנטזיה לנוער בוגר הוצאת מודן אלווין המילטון

המורדת מהחולות / אלווין המילטון

על מה הספר?

אמאני בת הכמעט 17 היא נערה שחיה בעיירה בשם שביל-אבק, הנמצאת במדבר מיראז’י. אחרי ששני הוריה מתים, היא יודעת שאין לה עוד מה לחפש שם – במיוחד לא כשעומדים לחתן אותה בכפיה, כנהוג בכפר. היא מתכננת לברוח, אבל התוכניות שלה קורות בצורה שונה ממה שהיא רצתה. על הדרך מעורבים בסיפור גם חבורת מורדים בסולטן, זר מסתורי ובת דודה גועלית אחת.

“המורדת מהחולות” הוא הראשון בטרילוגיית פנטזיה לנוער בוגר. שני הספרים הראשונים יצאו בעברית לפני מספר שנים, אך לא שמעתי על הטרילוגיה עד לפני כשנה, כשמודן תכננו להוציא אותה מחדש בכריכה חדשה. ואכן, לאחרונה יצאו הספר הראשון והשני בעימוד מחודש וכריכות חדשות ויפהפיות, מעשה ידיו של יניב שמעוני המוכשר.

מה חשבתי עליו?

הספר היה מרתק וסיימתי אותו בערב אחד. למרות שהיו בו טרופים מוכרים של ספרי פנטזיה, הרגשתי שהם מוצגים עם עטיפה שונה ומקורית, ונהניתי מהספר מאד.  

הספר מתרחש בעולם אחר, שמבוסס מאד על פולקלור מזרח-תיכוני – מאווירת המדבר ועד ג’ינים ממלאי משאלות וציפורי רוק (מהפולקלור הפרסי). יש בזה משהו מאד מעניין – מצד אחד שונה מאד מספרי הפנטזיה הרגילים, כך שגם אם אנחנו נתקלים בטרופים מוכרים כמו מסע הגיבור או גילוי העצמי – הם עדיין מרגישים שונים כי הם באווירה אחרת. מצד שני, העולם המזרח תיכוני לא מאד רחוק מאיתנו כאן בישראל ויש הרבה מאד אלמנטים שמוכרים לנו מקרוב כמו ה”שימה” שהיא מעין רעלה שמכסה את רוב הפנים. העולם בספר מושקע מאד, ובתחילתו יש גם מפה שעוזרת להבין יותר את המסע של אמאני. בתחילת הספר יש גם מילון שמות ומושגים מקוצר שעוזר להסתדר קצת בהתחלה, אם כי הייתי צריכה אותו מעט מאד כי הספר די ברור והדרגתי.

הגיבורה – אמאני – היא בחורה שמנסה לברוח מהמציאות הקיימת: מציאות בה נשים לא שוות שום דבר מעבר לכלי להבאת ילדים, וכל גבר יכול לשאת כמה נשים ולכפות עליהן מה שירצה. אמאני מוכיחה שוב ושוב לאורך הספר איך העובדה שהיא אישה לא מוריד מהיכולות והכשרונות שלה, מהיוזמה והפיקחות. הספר מאד פמיניסטי לא רק בעובדה שיש לו גיבורה כזאת אלא גם בביקורת שיש לו כלפי גברים שמצד אחד לוקחים נשים לזנות כדבר לגיטימי, אך מצד שני יבערו מהעולם כל אישה בוגדת או נערה שנכנסה להריון מחוץ לחתונה.

אמאני היא לא גיבורה סטנדרטית – היא רחוקה מלהיות מושלמת. היא אמנם אמיצה ומתמרדת נגד גורלה, אבל גם נוטשת חברים מאחור יותר מפעם אחת, ויכולה להיות אנוכית. עם זאת, הדמות של אמאני היא עגולה ומתפתחת לאורך הספר וזה אחד הדברים היפים שבו. דבר נוסף שאהבתי בספר זה שמה שמייחד את אמאני הוא לא רק התכונות שהיא נולדה איתן אלא גם הכשרונות שהיא רכשה בעזרת מיומנות, ניסיון והתמדה – שהם חשובים לא פחות ואפילו יותר.

יאללה, הלכתי לקרוא את הספר השני בסדרה…

טריגרים ותכנים רגישים

אלימות – יש התייחסות לרצח, אלימות ברמות שונות, פציעות ברמות שונות. מיניות – אין שום דבר מעבר לנשיקה, כן יש אזכור לנשים שנכנסו להריון מחוץ לחתונה בבגידה או מאונס, או אזכור לגבר ששולח ידיים.
הספר מיועד לנוער בוגר ומעלה.


מודן הוצאה לאור | תרגום: דורית בריל-פולק | 322 עמ’


רכישת הספר בהנחה:

לרכישה באתר דני ספרים לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר דני ספרים.
לרכישה באתר בוקמי לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר בוקמי.

כתיבת תגובה