ארגייל [אהבתי]

ארגייל

ארגייל / אלי קונווי

על מה הספר?

וסילי פדרוב הוא כוכב עולה בשמי רוסיה. הוא החתן של הנשיא הנוכחי, ומייעד את עצמו להיות הנשיא הבא – אם רק יצליח לזכות בבחירות. כדי להתחבב על הקהל הוא מבטיח שיחזיר לרוסיה את חדר הענבר – הפלא השמיני של העולם שנשדד ע”י הגרמנים במלחמת העולם השניה.

אוברי ארגייל הוא בחור צעיר, בן 20+, שחי חיים לא שגרתיים – אבל גם הוא עצמו לא שגרתי בכלל. למזלה של פרנסס קופי מה-CIA היא קולטת את הייחודיות שלו וממהרת לגייס אותו לשורותיה. המשימה הראשונה בצוות החדש שלו היא למנוע בכל מחיר את גילוי חדר הענבר – מה שעלול להוביל לניצחון של פדרוב ולעלייתו של שלטון קיצוני מאד.

מה חשבתי עליו?

ארגייל הוא ספר מתח-אקשן-ריגול כיפי, מותח וקצבי עם סצנות מעולות ומגניבות שמתחננות שיסריטו אותן. אני מודה שהטוויסט בסוף היה לי מאד צפוי – אבל זה ממש לא היה עיקר הספר, זה לא ספר בלשות.

ארגייל הוא דמות ראשית מצויינת שקל לאהוב למרות שהוא לא מושלם, וגם הדמויות מסביבו תופסות נפח בהדרגה לאורך הספר ונהדר לקרוא את ההתפתחות שלהן ושל היחסים ביניהם. היו לי רגשות מעורבים כלפי פרנסס קופי שמצד אחד היא דמות נהדרת, אבל מצד שני בוגדת בבעלה וזה ממש הקשה עלי לאהוב אותה.

הספר כתוב בזמן הווה וזה היה קצת מעצבן בהתחלה אבל התרגלתי אחרי כמה פרקים. מדי פעם הייתי שמה לב לזה שוב אבל התרגלתי בחזרה.

אם יצאו עוד ספרים בסדרה אני אשמח מאד לקרוא אותם.

מאחורי הקלעים של הספר

לפני כמה זמן הוכרז שעומד לצאת סרט בשם ארגייל שמתבסס על ספר באותו שם מאת הסופרת אלי קונווי. רק ש… לא היה קיים בכלל ספר כזה, או סופרת כזאת. בסופו של דבר אכן יצא ספר כזה – אבל במקביל ליציאת הסרט, כששניהם עם אותם מאפייני עיצוב. ולא רק זה: בטריילר מופיע אלי קונווי בתור גיבורת הסרט. מה קורה פה??? מה קדם למה?

אז קצת סדר:

עלילת הסרט (אקשן-קומדיה) מספרת את סיפורה של אלי קונווי, סופרת נערצת של סדרת רבי המכר “ארגייל” – סדרת אקשן-מתח-ריגול. כשהיא עומדת לסיים לכתוב את הספר החמישי היא נשלפת מהחיים השלווים שלה ומגלה שסוכנות ביון רודפות אחריה. הסיבה? איכשהו הספרים שלה קולעים באופן מוזר למבצעים שקרו באמת, והם חושבים שאם היא תכתוב את הפרק הבא לפי מה שהם רוצים, היא תצליח להשפיע על המציאות.

הספר ארגייל (מתח-ריגול) הוא בעצם כביכול הספר הראשון שאלי קונווי כתבה – אבל אלי קונווי היא לא אדם אמיתי. כל הספר הוא בעצם גימיק פרסומי שנועד לעזור להצלחת הסרט. מי שבאמת כתב את הספר הם טרי הייז (שכתב את לבד בתאטרון המוות המותח והמעולה) ותמי כהן (גם היא סופרת של ספרי מתח, למיטב ידיעתי לא תורגמו). אבל למרות שמדובר בגימיק פרסומי – הספר מוצלח מאד ומותח ואני אשמח אם הוא יהפוך לסדרת ספרים אמיתית.

ואיך הסרט?

הסרט הוא סרט מתח-ריגול-אקשן-קומדיה שלחלוטין משתעשע עם הז’אנר ומטא על הז’אנר. הוא מכניס קלישאות בכוונה ומקצין אותן ויוצר סצנות מופרכות בעליל – אבל זה סרט שלחלוטין מודע לעצמו וזה לגמרי מכוון. בהרבה סצנות הרגשתי שהמפיקים וכל העובדים על הסט אמרו “בואו נחשוב איך נגחיך את הכל עוד יותר!” והתוצאה היתה ממש משעשעת. באופן אישי אני ממש נהניתי, גם בקטעים המטופשים בכוונה. היו לו הרבה טוויסטים מגניבים ומפתיעים ממש. גם כל המסביב בסרט – הצילומים, הזוויות, בחירת הצבעים (צהוב שולט!) היה נהדר.

אחד הדברים היפים בסרט זה הפער בין המציאות האמיתית למציאות בספרים, גם בקווי העלילה, וגם באפיון הדמויות. אלי קונווי היא לא הבחורה הבלונדינית הדקיקה האמיצה – היא פחדנית, ג’ינג’ית ודי מלאה. גם המרגל שחוטף אותה לא נראה כמו ארגייל החתיך (שמגלם הנרי קאוויל), והוא נלחם בצורה הרבה פחות מעודנת ממנו. אבל זה דווקא החלקים הכי אמיתיים בסרט המוקצן-בכוונה הזה, וזה מעולה.

הסרט לא מבוסס על הספר הראשון אלא מתרחש סביב הסופרת אלי קונווי בזמן שהיא מסיימת לכתוב את הספר החמישי, כך שאין בעיה לקרוא את הספר לפני הסרט או לראות את הסרט לפני קריאת הספר. שימו לב שאחרי הקרדיטים יש סצנה קצרצרה מתוך הספר הראשון. מי שקרא את הספר יוכל לזהות בקלות ולהנות מהבונוס! בנוסף, אם ראיתם את הסרט – תנו הצצה נוספת להערת המחברת בתחילת הספר. כנראה שתסתכלו עליה אחרת לגמרי מאשר לפני הסרט…

טריגרים ותכנים רגישים

בספר – יש אלימות של ספרי מתח – יריות, פגיעות וכו’. כולל מוות של דמויות, ומעט סצנות אלימות יותר מהרגיל. יש סצנה שמזכירים עינויים אבל אין כ”כ פירוט גרפי. מבחינת מיניות – אין תיאורים גרפיים, יש דיבורים מאד כלליים ודמות שבוגדת בבעלה. מתאים בגדול למבוגרים.

בסרט – האלימות בסרט מאד מוסתרת, ברמת סרטי מארוול אם לא פחות מזה. גם מבחינת מיניות הסרט נקי לגמרי – רק נשיקות. מתאים בעיני לנוער ומעלה.


ספרי עליית הגג וידיעות ספרים | 416 עמ’ | תרגום: שמעון בוזגלו | פברואר 2024


רכישת הספר בהנחה:

לרכישה באתר דני ספרים לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר דני ספרים.
לרכישה באתר בוקמי לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר בוקמי.

כתיבת תגובה