סודות קטלניים, קשרים מסוכנים

סודות קטלניים, קשרים מסוכנים / יגאל צור 

על מה הספר?

דותן נאור, חוקר פרטי, מקבל טלפון בהול מאישה מבוהלת: “הוא מת!”
הוא ממהר לסין לחקור את הרצח של רפי קליין, מכר ותיק, ומגלה שרפי היה מעורב בפרשות מסובכות עם זרועות ברחבי העולם. דותן מצטרף למיכאלה, אותה אחת שהתקשרה אליו ושמתבררת כחוקרת בכירה במכון הביולוגי, במטרה גם לחקור את הרצח של רפי קליין וגם לגלות את האמת מאחורי המחקר של מיכאלה והמעורבות של רפי – ולהציל את מה שנשאר מהמורשת שלו.

מה חשבתי עליו?

“סודות קטלניים, קשרים מסוכנים” סובב סביב פיתוח ביולוגי מרתק בעל השלכות נרחבות ועמוקות. מצד אחד – פיתוח שהיה יכול לשנות את העולם אם היה קיים, אבל מצד שני בעל השלכות מוסריות לא פשוטות. כמובן, כמו כל תגלית טכנולוגית או מדעית, אנשים נוספים רוצים להניח עליה את הידיים – בשביל להקדים אותה, או לעצור אותה.

הספר מזגזג בין מדינות: ישראל, סין ואפילו סוריה, בין בתי מעצר לסצנות אקשן. הספר נכתב ברובו בגוף ראשון מצד דותן נאור, מה שמאפשר לנו לצלול למחשבות שלו. אבל לא פחות ממנו יש גם את מיכאלה – אישה חזקה, יפה ובעיקר חכמה וחוקרת מבריקה.

חלק גדול מהספר מתרחש בסין וממש נותן תחושה שהקורא מטייל שם בעצמו – לא מפתיע בהתחשב בעובדה שהסופר עצמו כתב מדריכי טיולים שונים, כולל “מדריך למטייל בסין” (עם עובד, 1994) ו”מדריך תרבותי לסין” (עם עובד, 2007).

נהניתי במיוחד מהחלקים שמתרחשים בסין סביב הסיפור עם המכון הביולוגי, והרגשתי שמדובר בתעלומה מאד עכשווית, במיוחד לאור וירוס הקורונה (שגם מוזכר בספר). את החלק בסוריה קצת פחות אהבתי, אבל הוא היה קצר יחסית.

דותן נאור הוא גיבור בסדרה שספריה הקודמים יצאו ב כנרת זמורה דביר (וגם תורגמו לאנגלית), אך הוא עומד בפני עצמו, ולמרות שלא קראתי את הספרים הקודמים – זה לא הפריע לי להבין את הספר.

טריגרים ותכנים רגישים

יש בספר רצח וכמה סצנות אלימות כמו בספרי מתח אחרים. יש סצנת מיטה אחת.


בזלת | ינואר 2023 | 275 עמ’

כתיבת תגובה