נכתב באדום [אהבתי]

נכתב באדום

נכתב באדום (האחרים #1) / אן בישופ

קודם כל – וואו. לא ציפיתי לזה. חשבתי שנכתב באדום עוד ספר פנטזיה רומנטית נחמד, קליל כזה, כמו שספרים בעלמא אוהבים. הספר הזה כל כך הרבה יותר עמוק, מרגש וסוחף, ואפילו אין בו באמת רומנטיקה (עדיין). יש לי כל כך הרבה מה להגיד ולכתוב על הספר, אבל זה לא ניתוח ספרותי אז אני אצטרך להיצמד רק לדברים הכי חשובים כדי שתבינו למה כדאי לקרוא אותו. מקווה שלא אסחף יותר מדי. שימו לב שהספר הוא ראשון מתוך חמישה – השני אמור לצאת בעברית במאי.

על מה הספר?

בעולם די דומה לשלנו, בני האדם חיים לצד קבוצות של יצורים נוספים הנקראים “האחרים”. היצורים האלו מסוגלים לעטות צורה של בני אנוש, אבל מלבד זה הם שונים מהם מאד. עבורם, בני האנוש הם טרף. אך מאחר ובני האדם שימושיים בדברים אחרים כמו פיתוח טכנולוגיות, הם נאלצים לכרות איתם בריתות והסכמים כדי לנסות ליצור דו קיום מלאכותי שיאפשר לשני הצדדים לא לחסל אחד את השני.
מג היא בת אנוש שבורחת ממשהו. היא מתחילה לעבוד אצל “האחרים” בידיעה שזה יתן לה מחסה ומקלט, אך היא גם יודעת שהיא עדיין בסכנה. כשהאחרים מגלים למה היא ברחה, הם צריכים לבחור צד, בהבנה שלכל בחירה יש השלכות. במקביל לכל זה, מגיפה מוזרה בחלק אחר של המדינה מהווה סכנה אמיתית לברית השלום בין האחרים לבני האדם.

העלילה

כמו שהבנתם מההקדמה – הספר היה מדהים. מי שמחפש ספרי פנטזיה רומנטית קלילים ומלאי אקשן כמו חלק מהספרים האחרים של ספרים בעלמא, כדאי שידע מראש שזה לא הכיוון. הספר נוטה יותר לאווירה של “חוט של כסף” שיצא בהוצאת תמיר, עם אותה מו”לית של ספרים בעלמא. אין ספק שלדורית תמיר יש טעם עקבי בספרים. אבל בעוד חוט של כסף הוא ספר בודד שמתפצל לשלוש דמויות ראשיות, נכתב באדום מתמקד בעיקר בעלילה סביב מג. גם עלילות הצד מסביב, בסוף נקשרות אליה ולעלילה הראשית. העלילה עצמה נעה בין מתח לדרמה, בין סכנה למתיקות. מבחינת רומנטיקה – למרות שברור מה הכיוון הרומנטי שהסדרה תלך אליו בספרים הבאים, בספר הזה זה עדיין לא בא לידי ביטוי. יש ניצנים קטנטנים של התחלה של משהו, לא מעבר לזה.

העולם

העולם בנוי היטב, ובהדרגה אפשר להבין את ההיררכיות, סוגי היצורים, הבריתות ועוד. הוא לא מסובך יותר מדי, ונשען בחלקו על אגדות מוכרות (כמו ערפדים) אבל גם לוקח אותן לכיוון אחר. ההתחלה מכניסה את הקורא לעולם יחסית בקלות.

הדמויות

אני חושבת שהדמויות זו אחת מהנקודות הכי חזקות בספר הזה. היו כמה קטעים מרגשים עד דמעות (תכינו טישו), והדמויות מתפתחות בהדרגה עם התקדמות הספר. לקראת סוף הספר הגיעה סצנת שיא שבו הרבה מאד אנשים היו בסכנה והבנתי שיש כל כך הרבה דמויות שאני הולכת לבכות אם הן ימותו למרות שרק הכרתי אותן לפני כמה ימים (קראתי את הספר מערב שבת עד שני בלילה). במובן הזה הרגשתי שהספר דומה קצת לספרים של רובין הוב – לא בכתיבה, שהיא שונה, אבל כן ביכולת של הסופרת ליצור דמויות כל כך אמיתיות ועגולות, שאפשר להרגיש אליהן חיבור רגשי עמוק, או בסצנות הרגשיות החזקות שהן חוות. כמו שאמרתי – זה לא ספר קליל. זה ספר שיסחוף אתכם רגשית.

מג היא לא הגיבורה הראשית השגרתית שאנחנו רגילים בספרים מהסוג הזה. היא לא למדה להילחם, היא לא קשוחה במיוחד (בהתחלה). היא מאד מאד תמימה ונאיבית – עד שאחת מהדמויות חושבת שהיא רפת שכל. ההתפתחות שלה במהלך הספר היא מה שהופך את הכל להרבה יותר עוצמתי.

“היא חושבת בדרך אחרת משאר בני האדם, והיא לא חושבת כמונו. היא משהו חדש, משהו שרק מעטים מכירים, וגם הם לא מבינים.”(עמ’ 268)

“האחרים” היו קצת יותר קשים לעיכול: מצד אחד הם נראים לפחות חלק מהזמן כבני אנוש, וכך המוח דמיין אותם. מצד שני – דרך החשיבה שלהם שונה לחלוטין, מה שיצר קצת דיסוננס מוזר לפעמים. הייתי צריכה להזכיר לעצמי כל הזמן שהם לא אנשים והם לא חושבים כמו אנשים.

ולאד הסתכל מסבי. “אנחנו מספקים מחסה, או שבני האדם באמת קונים ספרים?”
“קצת משניהם. המכירות היום לא רעות. הת’ר שכנעה אותי לשים ספרים שבדרך כלל לא הייתי מחזיק בחנות, מפני שזה נותן לאנשים יותר מדי רעיונות מוטעים.”
ולאד נראה משועשע. “אתה מתכוון לסיפורים שבהם הז-אב לא אוכל את הנקבה אחרי שהוא שוכב איתה?”

טריגרים ותכנים רגישים

רצח, ריטוש ואכילת גופות (האחרים אוכלים בני אדם) – יש גם מעט תיאור גרפי; פציעה עצמית – כמה פעמים; מוות של הורים (יתמות צעירה); טראומה ופוסט טראומה; רמזים לאונס; הקאה.
מיניות – יש בספר דמות שמשתמשת בסקס וביופי שלה כדי להשיג דברים, יש מעט תיאורים סביב זה (לא ממש תיאורים גרפיים).


ספרים בעלמא | 608 עמ’ | תרגום: דורית תמיר ואדלה חכמי | ינואר 2024


רכישת הספר בהנחה:

לרכישה באתר דני ספרים לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר דני ספרים.
לרכישה באתר הוצאת כנרת לחצו כאן. לקבלת 15% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר הוצאת כנרת.
לרכישה באתר בוקמי לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר בוקמי.

כתיבת תגובה

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. חתול

    נשמע דומה לספר סרפינה, שאני קורא עכשיו.
    אחרי מלחמה ארוכה, יש הסכם שלום בין הדרקונים לבני האדם. הדרקונים יכולים להיראות כבני אנוש, אבל צורת החשיבה שלהם שונה לגמרי.

    1. Tamar Gur

      מגניב, הוא מוצלח? אכניס לרשימת הקריאה שלי.