לא מדברות עם אנה

לא מדברות עם אנה

לא מדברות עם אנה / לידר הראל

על מה הספר?

בתחילת כיתה ה’, אחרי הפסקה בת כמה שנים בה אנה למדה בבית ספר אחר, היא חוזרת לבית הספר הקודם שלה, ולחברה הכי טובה שלה – נטע. אבל השנים בנפרד נתנו את אותותיהן, אנה ונטע התרחקו, התבגרו והשתנו, והקשר שלהן לא באמת מצליח לחזור לקדמותו. בהתחלה דברים קטנים מתחילים לחרוק, אבל בהדרגה נטע מתחילה לצבור טינה וכעס כלפי אנה, וסוחפת אחריה חברות נוספות.

מה חשבתי עליו?

“לא מדברות עם אנה” מעלה למודעות את הנושא של חרם שקט. בניגוד לחרם רגיל שמלווה בדרך כלל בבריונות נראית לעין, קללות, השפלות ואלימות – חרם שקט כולל בעיקר התעלמות וחוסר יחס. זה יכול להיות קושי של המוחרם להכנס לשיחה כי לא מגיבים לדברים שלו/שלה, לא להיות מוזמנ/ת למפגש חברתי קטן, שאף אחד לא יתעניין בו אם הוא היה חולה, ועוד. החרם השקט לפעמים כמעט בלתי נראה, עד כדי כך שלפעמים המוחרם אפילו לא מבין שמדובר בחרם, וחושש שאולי הוא מדמיין. גם המעגל המחרים לא תמיד מבין לחלוטין את חומרת המעשה, והאנשים מסביב לא תמיד רואים שהחרם קיים, מה שמקשה מאד לשבור את החרם ולטפל בו.

הספר מחולק לפרקים שמספר את הסיפור מנקודת המבט של אנה ונטע (בגוף שלישי, לא ראשון), לסירוגין. נקודות המבט מסייעות לקורא להבין יותר מה עובר על כל אחת, ואיך רגשות שליליים כמו כעס או קנאה גורמים לנו לפעמים לעשות מעשים מכוערים – לאו דווקא מרוע או מחשבה תחילה. נקודת המבט של נטע עוזרת לקוראים להבין יותר גם את הצד שלה, ולהבין מה מניע אותה. אנה ונטע לא מושלמות, כל אחת בדרכה. הן מתנהגות כמו צעירות טיפוסיות – אימפולסיביות, לא תמיד רציונליות, מתבחבשות בעצמן… וזה אותנטי מאד.

“לא מדברות עם אנה” הוא הספר הראשון של לידר הראל. אני מודה שהרגשתי שהכתיבה קצת בוסרית, והספר לא זרם לי בקלות. מצד שני, אני גם לא קהל היעד, ובן ה13 סיים אותו מהר מאד ולא היתה לו בעיה. הספר מתאים בערך לגילאי 9-13 פחות או יותר. הוא לא ארוך (כמעט 200 עמודים) וללא ניקוד. הספר מלווה באיורים של אפרת ברונשטיין.


הקיבוץ המאוחד – ספרית פועלים | ינואר 2023 | 197 עמ’ | עריכה: יונה טפר


רכישת הספר בהנחה:

לרכישה באתר דני ספרים לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר דני ספרים.
לרכישה באתר בוקמי לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר בוקמי.

כתיבת תגובה