התליון המוזהב [אהבתי]

התליון המוזהב / גור אילני Gur Ilany
גבריאלה עוברת עם הוריה מהמושב לבת ים, והיא לא לגמרי מצליחה למצוא את עצמה מבחינה חברתית. היא סובלת במיוחד מתמרה, בת כיתתה, שמאשימה אותה בכך שהיא גנבה לה שרשרת עם תליון מוזהב. גם בבית המצב לא כל כך טוב, ההורים מנסים בעצמם להסתגל לשינוי ולמעבר, ולא תמיד הם מצליחים להבין מה עובר על גבריאלה. אבל אז יום אחד, גבריאלה מבחינה בילדה קטנה, מוזרה ומפוחדת, וכשהיא מנסה לעזור לה – היא מוצאת את עצמה בתסבוכת רצינית.
התליון המוזהב מצליח לשלב פנטזיה ישראלית אורבנית עם המון אהבה לטבע ולעצים, ואת הדיסוננס בין היער הירוק לעיר האפורה. הוא מצליח גם לשלב סיפור פנטזיה עם פיות יער וגובלינים, מדע בדיוני עם טכנולוגיות סודיות ומתקדמות של הממשלה, וסיפור נוער מהחיים האמיתיים על נערה שמנסה להשתלב חברתית ומתמודדת עם בריונות.
אחד הדברים שמאד אהבתי בספר הוא המודעות של הדמויות. יש ספרים שבהם הדמויות נפגשות עם קסם או פיות ומקבלות את זה די בשוויון נפש או מקסימום התלהבות, אבל כאן בספר התגובות של גבריאלה היו הרבה יותר אותנטיות:

“משרתת. יער. בלוטים. אני מנסה להבין מה אני שומעת פה. אני בבת-ים או בסרט פנטזיה? הנערה הזאת לא מוצאת חן בעיני. [….]
אני מריצה בראש את כל מה שאני יודעת על בת-ים. חיים פה כל מיני אנשים. זאת עיר גדולה. יכול להיות שיש פה…. שום דבר מזה לא הגיוני. בטח לא שמעתי נכון. או שלא הבנתי את מה ששמעתי.”

הספר כתוב בגוף ראשון הווה – אבל למרות שבדרך כלל זה מציק לי בהתחלה ובהמשך אני מתרגלת, כאן קרה הפוך: רק אחרי כמה עשרות עמודים קלטתי שזה בזמן הווה, וקלטתי גם שזה אפילו לא הפריע לי. הכתיבה היתה ממש ממש טובה ומרתקת, לא ילדותית ומתחנפת, אבל גם לא גבוהה ומבוגרת.
בספר יש כמה קטעים קצת מפחידים, ואני מזהירה מראש שיש גם טריגר מוות. למרות זאת, הרגשתי שהוא לא מפחיד באופן חריג. אני חושבת שהוא מוגדר לגיל 9-13 פחות או יותר, ואני מסכימה עם ההגדרה הזו.
והאמת שאחרי שקראתי את הפוסט הזה של הסופר – זה גרם לי להעריך את הספר אפילו עוד יותר.
https://www.facebook.com/gur.ilany/posts/10158628935150658
טל מאי ספרי ילדים ונוער ו – ידיעות ספרים שאוהבים | 208 עמ’ | איור עטיפה: אלינה גורבן | מאי 2022

כתיבת תגובה