אפלה [ככה ככה]

אפלה / רגנאר יונאסון
הוּלדה היא בלשית שתחגוג בעוד כמה חודשים 65 ותפרוש לפנסיה אחרי שנים ארוכות במשטרה. אבל אז מפקד המשטרה קורא לה לשיחה ומבשר לה שהם בדיוק גייסו שוטר צעיר, דם חדש, והם זקוקים לתקן שלה כבר עכשיו. יש לה עוד כמה ימים לסגור דברים, ואז היא תצטרך להיפרד. הולדה ההמומה מבקשת לנצל את ימיה האחרונים במשטרה בשביל לעבוד על תיקים ישנים, ומפקד המשטרה מסכים, העיקר להיפטר ממנה כמה שיותר מהר.
הולדה בוחרת לפתוח מחדש תיק שנסגר לפני שנה, ובו מבקשת מקלט רוסייה נמצאה מתה בחוף. התיק נסגר לאחר שהשוטר קבע שזו היתה התאבדות, אך הולדה יודעת שאותו שוטר התקדם בזכות קשרים ולא כשרון, ושהחקירה שלו היתה רשלנית.
להולדה יש רק כמה ימים לפתור את המקרה…
“אפלה” הוא ספר מתח איסלנדי, אך יחסית לספרי מתח סקנדינבים אחרים – הוא לא מזעזע מאד מבחינת תיאורים גרפיים. מצד שני הוא בהחלט אפל מבחינת הנושאים שהוא נוגע בהם. גם הדמות של הולדה היתה מעניינת והלכה והעמיקה עם התקדמות הסיפור.
ההקבלה בין הולדה לבין אלכסנדר, הבלש שלא חקר את התיק כמו שצריך – היתה מאד יפה. הולדה שחוקרת לעומק אבל הורסת דברים בדרך מול הבלש שלא חקר לעומק והצליח לשמור על המקום שלו. הולדה שמסורה לעבודה שלה אבל לא הצליחה להתברג חברתית, מול אלכסנדה שיש לו קשרים וחברים אבל הוא די גרוע בתפקיד. הולדה שסובלת מיחס מזלזל, אולי כי היא אישה, אולי בגלל הגיל, מול אלכסנדר האהוד במחלקה.
הספר לא מאד ארוך – כמעט 300 עמ’, וקראתי אותו ברצף בערב שבת, “בישיבה אחת” כמו שאומרים. עלילת המתח עצמה היתה די סטנדרטית ודומה לספרי מתח אחרים, והעלילה ופתרון התעלומה לא הפילו אותי מהכסא. אבל הטוויסט האמיתי היה דווקא בסוף של הספר, שעליו אני לא יכולה להרחיב כמובן. אני חושבת שאף פעם לא נתקלתי בספר מתח עם טוויסט כזה וזה היה ממש מגניב. אז למרות שזה לא הספר הכי טוב שקראתי, עדיין שווה לקרוא.
תכנים וטריגרים: רצח, התאבדות, פדופיליה, הריון מחוץ לנישואין, ניתוק הורה-ילד, אובדן ילד, נסיון אונס.
אריה ניר הוצאה לאור | 287 עמ’ | נובמבר 2022 | תרגום: שי סנדיק | הגהה: שירי צוק 

כתיבת תגובה