איך לפרסם את הספר שלך בפייסבוק

איך לפרסם את הספר שלך בפייסבוק

♦ קודם כל: לתחזק פרופיל אישי שבו ברור לכולם שאתם סופרים, ומה הספר(ים) שכתבתם. חשוב שזה יופיע ב BIO למעלה, ורצוי גם בפוסטים עצמם בקיר שלכם. לפעמים סופרים שולחים לי בקשת חברות בגלל התפקיד שלי כסוקרת וכמנהלת קבוצת ספרים, אבל כשאני נכנסת לעמוד שלהם להבין מי הם ואיך הם הגיעו אלי ולמה הם שלחו לי בקשה – לוקח לי הרבה מאד זמן להבין שהם סופרים.
לא לשלוח פרסום על הספר שלכם בקבוצות ספרים שזה אסור בכללים שלהם. זה לא רק נחשב ספאם ולא רק שכנראה הפוסט שלכם ימחק או לא יאושר מלכתחילה – גם הגולשים שונאים את העבירה על הכללים, וגם קרוב לוודאי שתיחסמו מהקבוצה תוך זמן קצר ותפסידו קהל פוטנציאלי גדול.
איפה כן אפשר? בקבוצות שמאפשרות מלכתחילה את הפרסום. מסתכלים בכללי הקבוצה, ואם בכל זאת לא בטוחים – שולחים מסר למנהל/ת הקבוצה כדי לברר מה מותר.
♦ להיות פעילים בקבוצות ספרים וקריאה שונות (כלליות או ספציפיות לז’אנר של הספר שלכם). לא כספאמר שדוחף את הספר שלו בכל מקום, אלא כגולש מן המניין שתורם לקבוצה. כשמכירים אתכם בקבוצה ותורמים לה – אנשים מתעניינים בכם, נכנסים לפרופיל שלכם, לפעמים שולחים לכם בקשת חברות, וכך מתוודעים גם לספר שלכם. בנוסף, כשאתם פעילים בקבוצה – אפשר לזהות הזדמנויות פרסום לגיטימיות (עם גילוי נאות). למשל, בקבוצה שלי יש מדי שבוע פוסט של אתגר שבועי שבו אני נותנת קריטריון והגולשים צריכים למצוא ספרים שעומדים בקריטריון. אם הספר שלכם עומד בתנאים – אפשר בהחלט לכתוב גם אותו. אבל לא לגיטימי לדחוף את הספר בכוח למרות שהוא לא תואם לכללים. זה מרגיז וזה בהחלט עלול לגרום להרחקה מהקבוצה.
♦ לגיטימי לבקש מחברים וקוראים אחרים לכתוב סקירות על הספר שלכם בקבוצות הספרים השונות. לא לגיטימי לבקש או לצפות שהם ידחפו אותם בכל חור במסווה של המלצה תמימה. כשגולש כותב על ספר מסויים שהוא “מדהים” ושינה את חייו, ושבועיים אחרי זה הוא כותב שהוא “בדיוק קורא אותו”, קולטים את השקר בקלות. גילוי נאות הוא דבר מבורך שמוסיף לכנות ואמינות ההמלצה הרבה יותר מניסיון להסתתר כאילו סתם במקרה הקורא הגיע לספר המד-ה-י-ם הזה ובכלל בכלל הוא לא אח של הסופר וסתם במקרה יש להם את אותו שם משפחה.
♦ יש קבוצות שמאפשרות גם פעילויות זכיה על הספר שלכם, ראיון עם הסופר ועוד. אפשר לנסות לברר עם מנהלי הקבוצה מה האופציות הרשמיות שעומדות בפניכם. אבל הכי חשוב: לא להיעלב מ”לא”. אתם לא היחידים, מנהלי הקבוצות לעתים מוצפים בבקשות של סופרים שכל אחד רוצה שיפרסמו “רק” את הספר שלו. זו החלטה של מנהל/ת הקבוצה, ותאמינו לי שמנהלי הקבוצות מכירים הכי טוב את קהל היעד שלהם בקבוצה ומה מתאים להם. קיבלתם סירוב? תעברו לקבוצה הבאה או נסו שיטה אחרת.
♦ במידה ופתחתם דף לספר (או לעצמכם כסופרים), אפשר לשקול פרסום ממומן.
רוצים עוד?
תשע עצות מעשיות לשיווק הספר שלכם – מאת יאיר גולדשטיין

כתיבת תגובה