אוצר בשמים [נחמד]

אוצר בשמים חיים אקשטיין

אוצר בשמים / חיים אקשטיין

חיים אקשטיין לקח שמונה סיפורי חז”ל שהמשותף לכולם הוא שהם סובבים סביב מלכים ומלכות – “סיפורי מלוכה”. את הסיפורים האלו הוא כתב מחדש בצורה קלילה בחרוזים, ועם קריצות מודרניות:

אבל פפוס הזקן אמר בקול קצת מתבייש:
“רק תדעו שהיהודים לא מדליקים היום שום אש”
(קורא יקר: כל זה קרה מזמן, עוד לא נולדת…
לא גילו את החשמל ולא המציאו את הפלטה)

את הסיפור מלווים גם דמויות קבועות כמו המשרתת אמהתא, הליצן חוכא או הילדים נינה ונוני. יש בספר גם הרבה מקום לנשים – הילה נינה, הנסיכות והמלכות, ואין התמקדות רק במלך מול רב כמו בסיפורים המקוריים שהיו מאד מקוצרים.
הבחירה בסיפורים שכולם סביב המלוכה היא מעניינת ומציתה את הדמיון, ובהחלט מתאימה מאד לילדים יותר מאשר סיפורים “יבשים” שמתאימים לגיל בוגר יותר או פחות מלהיבים.
הספר מלווה באיורים של יערה בכרך ובעיצוב (בתיה אייזן) צבעוני ומיוחד שנותן לספר הרגשה של ספר שמתאים להקראה לפני השינה, כל יום סיפור אחר – או הקראה בגני ילדים, במיוחד עבור המחזה. הספר מנוקד, החריזה חמודה ויש שמירה טובה על המשקל כך שהוא מושלם להקראה לגיל צעיר, או לקריאה עצמית בכיתות הנמוכות ובגיל של ראשית קריאה.
מאחר ומדובר בסיפורי חז”ל – הספר מיועד בעיקר לשומרי מסורת ודתיים. חלק מהסיפורים בעלי מסר אוניברסלי כמו החזרת אבידה, אבל הם נותנים דגש גם על התורה ומצוותיה –

הארמון היה בהלם, המשרתים עברו לדֹם.
המלכה הביטה ביהודי, ושוב ביהלום,
ואמרה: “ראיתי אוצרות רבים ונכבדים –
אבל אין כמו התורה היקרה של היהודים!”

בסוף הספר יש בונוס להורים ולמחנכים עם הפניה למקורות לכל סיפור, ועוד קצת הסבר עליו, תוך מיקוד על המסר שאותו הסיפור רוצה להעביר.
הספר מגיע בכריכה קשה ובעל 91 עמודים.
הספר יצא עצמאית ב2019 אך נמכר באתר של דברי שיר (ובחנויות נוספות), וגם דרך המחבר עצמו באתר האותיות הקטנות https://www.haotiyot.com/store/.
בחיפוש קטן בגוגל גיליתי שהספר גם אפשרי להאזנה דרך האתר של האותיות הקטנות כאשר בחלק מהסיפורים משתתפים גם קריינים אורחים – תוכלו למצוא שם את אבשלום קור, אריאלה סביר, מתן צור ועוד). https://www.haotiyot.com/otzar_mmd/

כתיבת תגובה