שומרת הערים האבודות 8 – מורשת [אהבתי]

שומרת הערים האבודות 8 - מורשת

שומרת הערים האבודות 8 – מורשת / שאנון מסנג’ר

מכיל ספוילרים לספרים 1-7

על מה הספר?

בסוף הספר הקודם סופי גילתה ששמות ההורים שלה חסויים לא רק ממנה אלא גם ממאגר השידוכים, ולכן היא מנועת שידוך עד שהברבור השחור יסכים לגלות את השמות שלהם. איך זה ישפיע על החברות עם פיץ? האם הם יתחתנו בסוף? אה כן, וגם כל מיני דברים של הנסתרים ואלוואר וכל זה.

מה חשבתי עליו?

אם חשבנו שמשולש האהבה עלה דרגה בספר 7 על פיצסופי, בספר 8 הוא הולך חזק בכל הכוח לכיוון ההפוך. רו לא מפסיקה להיות מתוסכלת בשמו של קיף ואולי בשם הקוראים כולם:

“וחוץ מזה, הבחורה שלנו עדיין משחקת את ‘המקסימה שלא מודעת לקסם שלה’, ואני חייבת לומר שעם הזמן זה מקסים פחות ופחות.” (עמ’ 57)

בכלל, הספר מלא ברמזים מודעים לעצמם וזה כיף ממש, כי אם עד עכשיו היו דברים שאנשים מסויימים (בלי שמות!) התייחסו אליהם כאל קלישאות או “העתקות” מספרים אחרים – הספר אומר לנו את זה עכשיו בפנים, ורומז: “כן, אני יודע מה אתם חושבים. פשוט תסמכו עלי, זה מכוון.” וברגע שהספר מודע לעצמו – זה כבר לא באמת קלישאה, ומפה יכול רק להשתפר.

לדוגמה, בספרים הראשונים זה היה קצת מעצבן שכל האלפים יפים ונוצצים – אבל זה התחיל להשתנות בהדרגה, ובספר הזה מתייחסים לזה בפירוש כאל משהו שהזנים האחרים די שונאים ושהאלפים מאד חושבים את עצמם בגלל זה. וגם האלפים מתחילים להבין את זה.דוגמה נוספת – בספרים הקודמים בכל פעם ה”טובים” מנסים לסכל את התוכניות של הרעים כי הם חושבים שהם חכמים יותר, ובסוף הרעים חכמים יותר – הפעם בספר הזה סופסוף סופי אומרת את זה בקול שכבר אין טעם כל פעם לנסות לתכנן תוכניות הפוכות ומתוחכמות כי זה לא עוזר.

ואם כבר מדברים על הרעים – הנסתרים היו יחסית חלק מאד קטן בספר הזה. הם עדיין היו הנבלים, אבל ההיתקלות מולם היתה די מינורית ותפסה חלק קטן מהספר. גם בגזרת אלוואר כמעט לא היתה התפתחות, רק ממש ממש מעט. רוב ההתפתחות היתה סביב סופי עצמה וחבריה, כשההפתעה הגדולה היא שיתוף הפעולה החדש עם המועצה. וגם כאן, הספר מרענן את השורות, כשהמועצה בוחרת צוות שמורכב לאו דווקא מהגיבורים הרגילים שלנו.

עוד נקודה על צוות שיתוף הפעולה: בדרך כלל ספרי הז’אנר נוטים בין “המבוגרים לא משתפים את הילדים בכלום כי הם ילדים” לבין “המבוגרים משתפים את הילדים בהכל למרות שהם ילדים בלי שום היגיון”. כאן הסופרת הצליחה למצוא איזון יפה והגיוני של “אתם ילדים וממש לא בא לנו לשתף אתכם אבל הבנו שאין ברירה כי…”. כל הכבוד, שאנון!

כמובן – לאור סוף הספר הקודם, יש התפתחות די גדולה סביב ההורים הביולוגים של סופי, ואני חושבת שהסופרת הצליחה לעשות את זה ממש טוב. לצערי הרב מאד (!!!) מישהי בטעות עשתה לי ספוילר על מה שמגלים בספר הזה, אז חלק מהתעלומה נהרסה לי וידעתי לזהות רמזים מטרימים מהרגע שהתחלתי את הספר, אבל עדיין הצלחתי להנות מאד מכל החקירה של סופי וחבריה בנושא הזה, והצורה בה הסופרת הצליחה לגרום לנו לחשוד בכל פעם בדיוק במה שהיא רצתה שנחשוד היתה ממש טובה לדעתי. אבל אל תדאגו, נשאר מספיקה תעלומה גם לספרים הבאים.

הסוף, כרגיל, קליף האנגר, אבל הפעם קצת מפחות מבעבר כי די מבטיחים לנו שזה יגמר בסדר, רק לא יודעים בדיוק מתי ואיך, ואין ספק שההתפתחות שתתרחש בעקבות סוף הספר עלולה להשפיע מאד על המשך הסדרה. השאלה רק איך…

נ.ב. כרגיל איזה כריכה מעלפתתתתתתתתתתתתת

ועכשיו לשאלות החשובות באמת

* מתי דקס וביאנה יתחילו להיות חברים כבר? זה כמעט יותר SLOW BURN מסופיץ.

* מתי סופי תזרוק סופית את פוץ – סליחה פיץ??? איזה דמות שטוחה ומעצבנת. נראה לי שהסופרת בהתחלה ממש התלהבה ממנו ועשתה אותו כזה מושלם ואז התחרטה והתחילה להרוס את הדמות שלו בשיטתיות ובאופן מכוון. ובמקביל קיף שהתחיל קצת כסיידקיק קומי וה BAD GUY, לא מפסיק לגדול כדמות מורכבת ומהפנטת.

* מי זו גלימר והאם אנחנו מכירים אותה? למה יש כזו סודיות סביב הדמות שלה?

* איך “צוות הנועזים” יותר טוב מ”צוות פלא”?! מעניין מה זה היה במקור, אבל צוות הנועזים נשמע לי כמו תוכנית טלוויזיה מצויירת לילדים.

* מתי יוצא ספין אוף על רו וקיף? רו היא אחת הדמויות הכי גאוניות EVER בכל הז’אנר של פנטזיה לנוער – והשילוב שלה עם קיף מושלם בכל ספר מחדש.

מתחילה להכין לוח ספירה לאחור עד יוני 2023, לספר 8.5…


הוצאת כנפיים וכתר ספרים | תרגום: שרה קרן | 656 עמ’ | ינואר 2023


רכישת הספר בהנחה:

לרכישה באתר דני ספרים לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר דני ספרים.
לרכישה באתר בוקמי לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר בוקמי.

כתיבת תגובה