קסם בשולי הדרך

קסם בשולי הדרך / אילונה אנדרוז
רוז חיה בשוליים שבין העולם השבור (העולם שלנו, בני האדם) לעולם המוזר (עולם של קסם ופנטזיה). השוליים הם המקום שבין לבין: לאנשים שגרים בו יש קסם, אבל לא עוצמתי כמו לאנשים שבעולם המוזר. הם מסוגלים לעבור בין העולמות, ורובם לומדים ועובדים בעולם השבור. יום אחד מגיע לביתה של רוז אציל מהעולם המוזר בשם דקלן, והם נאלצים לשתף פעולה כדי להגן על השוליים מפני יצורים אפלים שהתחילו להגיע למקום.
דקלן הוא חתיך-על, שרירי, חזק, וכמובן מלא בקסם. והוא גם יהיר, כמו שמצופה מאחד שגדל כאציל ורגיל שכולם משרתים אותו. בקיצור – הגיבור הגברי הרגיל של ספרים בעלמא 😉 אבל רוז היא הגיבורה האמיתית. היא לא נופלת לרגליו בהכנעה ובחולשה, להפך. היא נלחמת על שלה, מלאה בקסם, מוכשרת וחדורת מוטיבציה. היא יודעת להילחם גם בקשת וחיצים וגם בפרצי קסם שהתאמנה עליהם בעצמה. היא מג’נגלת בין עבודה לגידול האחים הצעירים שלה ובאופן כללי היא באמת דמות למופת.
אבל הכי חשוב: כשרוז ודקלן משתפים פעולה הם מצילים אחד את השני, מסייעים אחד לשני, ואין יחסי כוחות מעוותים של גבר-מציל-אישה-בלבד. כשדקלן נפצע, רוז תופרת אותו. וכשרוז מציעה לסכן את עצמה, דקלן לא מנסה למנוע ממנה כי היא אישה וחלשה והוא זה שצריך להציל את העניינים במקומה. גם בפעמים שדקלן מתערב בצורה גברית-אבירית וחושב שהוא עוזר לרוז, רוז מעמידה אותו במקומו ומסבירה לו איך זה עובד בעולם שלהם (עולם השוליים והעולם השבור) ולמה העזרה שלו יכולה לעשות בדיוק ההפך.
בנוסף לרוז ודקלן, מככבים גם שני האחים הצעירים של רוז – שמקבלים תפקידים משמעותיים בעלילה, ובעיני זה היה גיוון מרענן.
בניית העולם סבבה, הרגשתי שמתייחסים להרבה נקודות בחיים של בני השוליים ויחסי הכוחות בין כל סוגי האוכלוסיות. יש גם הסברים ליצורי הקסם והמקור שלהם. עם זאת, כן הרגשתי שחלק נכבד מהעלילה מתמקד ברוז ובחיי האהבה שלה ולאו דווקא בחלק של הפנטזיה. באופן כללי, מי שאוהבת פנטזיה רומנטית, זה כנראה בדיוק הספר בשבילה (או בשבילו. לא מפלה אף אחד).
קסם בשולי הדרך הוא הספר הראשון בסדרת השוליים, סדרת פנטזיה אורבנית רומנטית. הספר הראשון יצא בעברית ב2014 בהוצאת אהבות, אבל עכשיו יצא מחדש עם תיקוני עריכה קלים וכריכה חדשה בספרים בעלמא בשיתוף עם הוצאת אהבות, לכבוד צאת הספר השני בעברית – “ירח בשולי נהר“, שלפי התקציר שלו כנראה אפשר לקרוא אותו בנפרד אבל אעדכן בהמשך.
טריגרים, תכנים מיניים וכו’: יש אלימות ומוות. יש סצנת מיטה אחת מפורטת והשאר רמיזות מיניות ונשיקות.
ספרים בעלמא ואהבות | תרגום: יעל אכמון Yael Achmon | 414 עמ’ | אוגוסט 2022

כתיבת תגובה

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. חתול

    תודה על הביקורת, בזכותה הספר ירד מרשימת הקריאה שלי למרות שהוא היה בה הרבה זמן. אני ממש לא אוהב פנטזיה רומנטית.
    מהתיאור שלך קצת מזכיר את סדרת בני הערפל (הנסיך האכזר וכו׳) המשובחת והמפתיעה.

    1. tamarhp

      הממ. מלבד הז’אנר אין הרבה דמיון, והנסיך האכזר הרבה יותר אלים. אבל אם אתה לא אוהב פנטזיה רומנטית כנראה שבאמת הספר פחות בשבילך. לא נורא, יהיו עוד המלצות בהמשך על ספרים אחרים 🙂