נערה, 11 [אהבתי]

נערה, 11 / איימי סוטר קלארק
אלי היא חוקרת בעלת פודקאסט פופולרי שעוסק במעקב אחרי פשעים ישנים. העונה הנוכחית של הפודקאט מוקדשת לרוצח שפעל לפני 20 שנה: רה”ל, רוצח הספירה לאחור. הרוצח רצח נערות בצורה עקבית כאשר כל נערה קטנה מהקודמת בשנה אחת. בכל שנה שלוש נערות, עד שהפסיק – ורבים חושבים שהוא מת. בזמן שאלי משדרת את הפודקאסט, נערה בת 11 נעלמת. בדיוק הגיל הבא שמתאים לרוצח הסדרתי, אחרי הפסקה של 20 שנה. האם מדובר ברה”ל? חקיין? או סתם חטיפה לא קשורה?
“נערה, 11” הוא ספר מתח-בלשות סוחף שבו הגיבורה מתמודדת לא רק עם חטיפה שאולי-כן-ואולי-לא קשורה לפודקאסט שלה, אלא גם עם שדים מהעבר שלה.
היה טוויסט אחד בספר (לא זהות החוטף! משהו אחר) שהיה מאד מאד ברור כבר מעמוד 100 שתהיתי אם זה בכלל אמור להיות טוויסט כי הוא היה נורא נורא ברור. אבל שאר הטוויסטים בספר היו מפתיעים, היו לא מעט רד-הרינגים מצויינים, ומבחר דמויות יפה.
אני גם חושבת שהיו כמה חורים קטנים בעלילה כמו קוי חקירה שנזנחו באופן לא מוסבר – אבל גם יכול להיות שפספסתי בגלל ריבוי הפרטים והחשודים. אולי בקריאה שניה אשים לב יותר.
מלבד הגיבורה הראשית, היו בספר לא מעט דמויות נשיות נוספות – בלשית, מפיקה, עורכת דין ועוד. אני חושבת שאפשר להרגיש שאישה כתבה את הספר. אמנם היו בספר גם גברים, אבל לא היתה הנחה סמויה שקורית בהרבה ספרים “גבריים” שכמעט כל הסביבה היא גברית אלא אם כן צויין אחרת.
בספר עצמו, אלי (הגיבורה) מתייחסת לעונות הקודמות של הפודקאסט ולפשעים אחרים שהיא היתה מעורבת בפתרון שלהם, ואחר כך הלכתי לחפש בגוגל אם היו במקרה ספרים קודמים לספר הזה – אבל מתברר שמדובר בספר ראשון של הסופרת. בחיים לא הייתי מנחשת, הוא באמת כתוב טוב ולא נותן הרגשה של ספר ביכורים בכלל.
זה הספר השני שאני קוראת לאחרונה שסובב סביב פודקאסט של פשעים אמיתיים, והספר הקודם – “מוות על הדנה” גם הוא יצא בהוצאת פן וגם עליו אני ממליצה. בעיני זה מאד מעניין איך ההתקדמות הטכנולוגית בעולם משפיעה על הספרות והצורה בה ספרים נכתבים (חלק מהפרקים נכתבו כתמליל של הפודקאסט).
מבחינת תכנים רגישים וכדו’: יש חטיפה של נערות וילדות, יש רציחות, באופן כללי מדובר בספר מאד טריגרי למי שהנושא קשה לו. יש גם סצנת מין אחת קטנה, אולי טיפה יותר, לא הרבה מעבר.
פן Penn Publishing ו ידיעות ספרים שאוהבים | 383 עמ’ | תרגום: אילן פן

כתיבת תגובה