מופע הבובות [נחמד]

מופע הבובות ספר מתח

מופע הבובות / מ”ו קרייבן

וושינגטון פו היה בלש ראשי, אבל בשנה האחרונה הוא נמצא בהשעיה. כשגברים מבוגרים נשרפים למוות במעגלי אבנים, הוא נקרא חזרה לסייע בחקירה. אליו מצטרפות פלין הבלשית הראשית וטילי האנליסטית והם מנסים להבין מי הרוצח, ומה הקשר של פו לכל העניין.

מה אהבתי?

אין ספק שמדובר בספר מותח. החקירה מתקדמת בקצב טוב, ומי שאוהב ספרי מתח יקבל פה חוויה טובה. הסוף של הספר מעולה ונהניתי ממנו. היו כמה פעמים שחשבתי שדברים מסויימים הם לא הגיוניים או צירופי מקרים מגוחכים אבל עד סוף הספר הבנתי שהכל היה מחושב ומתוכנן.

מה לא אהבתי?

מבחינת הכתיבה – יש פעמים שהרגשתי כאילו נכנסתי לספר באמצע ופספסתי כמה פרקים. אמנם בהמשך הספר המידע החסר התגלה, אבל ברגע הראשון זה הרגיש כאילו כולם יודעים במה מדובר ורק אני לא, וזה הציק. בנוסף, היו פעמים שהיו בספר חזרות בכתיבה, למשל:

הוא רצה לשאול את שארפלס פעם אחת אחרונה, איך בוגר פילוסופיה בלי שום ספר על שמו יכול להרשות לעצמו מקום כזה.
“איך אתה משלם על כל זה, מר שארפלס?”

מבחינת אמינות – יש כל מיני נקודות בספר שהיו לא כל כך אמינות בעיני וגם חורי עלילה קטנים. אני מניחה שרוב הקוראים לא ישימו לב אליהם, אבל זה הציק לי. בנוסף, הדמות של פו כחוקר אמורה לחשוב מחוץ לקופסה (זה חלק מאפיון הדמות) אבל זה היה מוגזם – הוא קפץ למסקנות ממש לא קשורות ולא ברורות.

הדמויות

הדמות של פו היתה מורכבת לי. בהתחלה לא אהבתי אותו כי הוא נטה להשתמש באלימות גם כשהיה אפשר לפתור דברים אחרת. בסוף הספר מתייחסים לזה במפורש ואז הבנתי שזה היה מכוון, אבל זה לא גרם לי באמת לאהוב את הדמות יותר. הסופר יצר פה גיבור שהוא קצת אנטי-גיבור, ואני פחות התחברתי אליו, אבל יש אנשים שזה יותר הסגנון שלהם.

הדמות של טילי די בבירור על הספקטרום האוטיסטי למרות שזה לא כתוב במפורש, אבל הרגשתי כאילו הסופר כתב אותה רק לפי קלישאות על אוטיסטים ולא לפי הבנה אמיתית איך אוטיסטים אמורים להתנהג ולדבר. זה קצת עצבן אותי.

דבר נוסף שלא אהבתי זה את הקשר בין פו לטילי. הסופר מנסה מאד לצייר פה שני אנשים שלא מסתדרים בחברה אבל מצליחים להסתדר אחד עם השני. מה שאני ראיתי פה זה ניצול ציני של אדם שמכריח מישהי (שכנראה על הספקטרום) לצאת מהמקום המוכר לה למרות שהוא רואה שזה גורם לה מצוקה נוראית, וכל ההתייחסות שלו ושל החברה מסביב היא “נו, היא תתרגל, היא תסתדר, היא תלמד, יהיה בסדר”, בלי שום הבנה לצרכים מיוחדים. ממש ממש כאב לי לקרוא את הסצנות האלה, ואיך הוא מתמרן אותה לעשות בשבילו דברים משטרתיים כשברור לו שהיא לא לגמרי מבינה שהם בשטח האפור מבחינה חוקית.

טריגרים ותכנים רגישים

רצח גרפי ומפורט, בריונות, פציעה. יש טריגר נוסף שהוא ספוילר.

שורה תחתונה? 

ספר מתח עם תיאורים גרפיים וסוף מפתיע, עם כמה דברים שהציקו לי אבל לא בהכרח יציקו לכם.


כנרת זמורה דביר | תרגום: שאול לוין | 336 עמ’ | יולי 2023


רכישת הספר בהנחה:

לרכישה באתר דני ספרים לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר דני ספרים.
לרכישה באתר הוצאת כנרת לחצו כאן. לקבלת 15% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר הוצאת כנרת.

כתיבת תגובה