מארבע יוצאת אחת

מארבע יוצאת אחת / סיגל פישביין 

מיכל, נטע, גלי ורונית הן ארבע חברות טובות עוד מאז שנפגשו בצבא. הן תמיד שם אחת בשביל השניה, כמעט בלתי נפרדות. בגיל שלושים כל אחת מוצאת את עצמה במקום אחר בחיים, כאשר מיכל הכי רחוקה מכולן – גרה בארה”ב עם בעלה והקשר איתה הולך ונפרם בהדרגה. אבל כשרוברט, בעלה של מיכל, מתקשר להורים של מיכל בארץ כדי להגיד להם שמיכל נעלמה – שלוש החברות הנותרות עוזבות הכל וטסות לארה”ב, אולי לא יהיה להן מה לתרום לחקירה אבל אין מצב לשבת בחיבוק ידיים.

“מארבע יוצאת אחת” הוא שילוב מעניין של רומן וספר בלשות. החלק הראשון של הספר הוא רומן לכל דבר. כל פרק נכתב מנקודת מבט של מישהי אחרת, ולאט לאט אנחנו חושפים את כל הרקע והסודות של כל אחת מהבנות. בהדרגה העלילה מתקדמת יותר ויותר לכיוון החקירה של רוי הבלש הניו יורקי, שרשימת החשודים שלו הולכת ותופחת, ומבחינתי זה השלב שהספר באמת צבר תאוצה. אני פחות מתחברת לרומנים, והאקספוזיציה בתחילת הספר היתה אמנם חשובה להכרת הדמויות אבל היתה לי איטית מדי ורציתי שיגיע כבר המתח. השלב של החקירה היה מותח ומעניין. עוד ועוד פרטים התגלו – מהעבר וההווה, עוד סודות ושכבות שנחשפות, הדמויות היו מגוונות והשילוב של כולן יצר עלילה מותחת ומרגשת בו זמנית עד לסוף המפתיע. הכתיבה היתה מאד יפה והצליחה לגרום לי באמת להזדהות עם הדמויות השונות.
דבר אחד שקצת קלקל לי את הסוף היה שהמסר של הספר היה בעיני לא מספיק חד וברור. נכון, אני לא קוראת ספרים בשביל המסר שלהם אלא בשביל העלילה, אבל ספציפית בספר הזה הרגשתי שיש מסר “לא טוב” מסויים שמועבר על ידי אחת הדמויות “הרעות” (אני ממש מנסה לא לספיילר פה), והרגשתי שאין מספיק קונטרה ברורה ואמירה חזקה שאומרת – “לא! המסר האמיתי לחיים צריך להיות בדיוק הפוך!”, למרות שדי ברור לי שזה מה שהסופרת רצתה להגיד.
בשורה התחתונה, מדובר באמת ברומן-בלשי מעניין שיכול לגעת בכל אחת מאיתנו.
לגבי תכנים רגישים –
* יש מספר סצנות מיטה
* יש טריגרים שונים בהתייחסויות להפלות (יזומות ולא יזומות), בגידות, פציעות שונות ומוות. (למי שחושב שעשיתי פה ספוילר, מדובר באופן כללי על כל מיני דברים שעולים בספר)

כתיבת תגובה