לקום ולהרוג [אהבתי]

לקום ולהרוג / ארן אראל
משפחת גורדון – אב ושלושת ילדיו – מנהלים חברת קוסמטיקה ייחודית בשותפות משפחתית. אחרי חקירת משטרה מפתיעה ומבהילה, אחד האחים מוצא את אחותו הגדולה תלויה. האם היא התאבדה בעקבות החשדות?
סתיו, נערה ישראלית שעובדת בעגלות בחו”ל, מתחילה עבודה חדשה בחברת עגלות, אבל לא הכל הולך כמו שהיא ציפתה.
מה הקשר בין שתי העלילות, ואיך הכל קשור למקרה רצח שקרה לפני עשור?

בספר הזה יש הכל: רציחות, תעלומות, סודות, שקרים, בגידות וכסף.
ההתחלה של “לקום ולהרוג” היתה קצת איטית, וחשבתי שהספר יהיה יותר רומן פרוזה מאשר מתח. החלקים הראשונים של הספר התמקדו בדמויות, ביחסים ביניהן ובעבר שלהן. אבל ככל שהספר המשיך – העלילה התפתחה והסתבכה, הקצב עלה והמתח גאה. יותר ויותר סודות התגלו, מה שגרם לעוד טוויסטים מפתיעים, רגעי סכנה, ובעיקר תחושה שאי אפשר לסמוך על אף אחד. בהתחלה חשבתי שהיה עדיף לקצר את השליש הראשון של הספר, אבל בדיעבד הבנתי כמה באמת כל פרט חשוב.
בספר יש 460 עמודים, בפונט די קטן, והייתי בטוחה שיקח לי שבת שלמה לסיים אותו. בסוף מצאתי את עצמי מסיימת אותו ב1 וחצי בלילה, על הרצפה ליד השירותים, אחרי ששעון שבת נכבה. פשוט לא היה סיכוי שאני אצליח להירדם באמצע כל המתח. בכל השליש האחרון של הספר הקצב היה כל כך מהיר ומטורף שמצאתי את עצמי לפעמים חוזרת וקוראת שוב פסקה רק כדי לעכל מה שקראתי. בכלל, הספר הוא מסוג הספרים שאחרי שמסיימים חייבים לחזור ולקרוא אותם שוב מהתחלה רק כדי לקלוט את כל הדברים שפספסנו.
עלילת הספר מתרחשת אמנם בארה”ב, אבל כל כולה מלאה ישראלים או לפחות יהודים חובבי ישראל. כל הדמויות – מלבד השוטר ואולי גם עורך הדין (לא זוכרת אם הוא ישראלי), ישראליות (ותמרה שהיא יהודיה קנדית). זה יוצר שילוב מעניין של הבדלי תרבות, כמו למשל סצנה אחת בה שני בעלי עסקים נפגשים בצורה הכי לא פורמלית שיש, בבית, על מגש פיצה, וקוראים אחד לשני בשמות פרטיים – רק כי הם ישראלים ומרגישים בנוח לוותר על הרשמיות האמריקאית.
אזהרות טריגרים ותכנים רגישים: ניסיון אונס, אונס בתוך המשפחה, רצח, חטיפת ילדים. יש גם סצנות מיטה.
כנרת זמורה דביר | 463 עמ’ | יולי 2021

כתיבת תגובה