טקסט [ככה ככה]

טקסט / דמיטרי גלוכובסקי
איליה ישב בכלא 7 שנים על לא עוול בכפו. כשהוא משתחרר הוא חוזר לעולם שונה ממה שהיה רגיל. החברה שלו כבר עזבה אותו. אמא שלו בדיוק נפטרה. העולם התקדם בלעדיו. ברגע של ייאוש, בין מחשבות אובדניות לתכנוני בריחה, הוא מחליט לנקום בשוטר שהפליל אותו, ורוצח אותו. מבוהל מהרצח, הוא מסתיר את הגופה ומשתמש בנייד של השוטר הנרצח כדי לגרום לאנשים לחשוב שהשוטר עדיין בחיים, וכך לקנות לעצמו עוד כמה ימים לתכנן את צעדיו לפני שיתחילו לחפש את השוטר. הוא מנסה ללמוד הכל על חייו של השוטר דרך החיטוט בטלפון כדי להצליח להתחזות לו בהודעות טקסט, ולאט לאט מתחיל לאבד את הגבולות בין חייו שלו לבין חייו של הנרצח.
“טקסט” הוא מעין רומן-פרוזה, לפעמים אפילו לירי במקצת, שיר אהבה-שנאה לרוסיה, מזכרונות הילדות האהובים עד לשחיתות וחוסר הצדק השלטוני.
יש בו אלמנטים של מתח – רצח, גופה, משטרה וניסיון לפתור את תעלומת חייו של הנרצח, אבל זה לא באמת ספר מתח אלא פרוזה, סיפור על אדם שאיבד הכל ועומד בפני צומת דרכים שיכולה לשנות את חייו. אדם שיש לו הזדמנות לתקן ולכפר ולהציל חיים של אחרים, אבל גם להיות שותף לפשעים ולמוות. אדם שמגלה שכל בחירה שהוא עושה, גוררת איתה גם השלכות אחרות.

אנקדוטה נחמדה – בשלב מסויים איליה חושב להיעלם במדינה אחרת ובודק אופציות. אחת האופציות שמציעים לו זה ישראל, ויש ממש חצי עמוד שמהלל ומשבח אותה – האוכל, הים, תל אביב, ירושלים… לפי גב הכריכה הסופר בעצמו גר לסירוגין בין מדינות שאחת מהן היא ישראל אז כנראה שיש לו היכרות טובה יחסית עם המדינה שלנו.

כנרת זמורה דביר | תרגום: פיודור מקרוב | 333 עמ’ | מאי 2021

נ.ב. כל פעם שאני רואה את הכריכה אני מרגישה כאילו מישהו שכח לשים את שם הספר והשאיר placeholder “טקסט”…. זה רק אני???

 

כתיבת תגובה