חרב האמת – חוק הקוסמים הראשון [לא אהבתי]

חרב האמת – ויקיפדיה

חרב האמת – חוק הקוסמים הראשון / טרי גודקיינד

חוק הקוסמים הראשון הוא ספר ראשון בסדרה ארוכה שרק חלקה תורגם לעברית. אני מאד אוהבת ספרי פנטזיה, וקוסמים במיוחד. אז הספר היה נראה לי מאד מוצלח, גם הכריכה שלו נראית נחמד.
בפועל התאכזבתי מאד.

הספר נחמד, יש עלילה סבבה, מתח וכל זה. אבל היו הרבה דברים שלא אהבתי. הרבה טוויסטים קלישאתיים וצפויים (וואו, הגיבור מגלה שהוא ‘האחד’? ושיש עליו נבואה? מדהים!), הרבה חוסר מקוריות כמו סלע קסום שנקרא ‘סלע קוסמים’, ארון קסום שנקרא ‘ארון קוסמים’, אבקה קסומה שנקראת ‘אבקת קסמים’, אש קסומה שנקראת ‘אש קוסמים’ וקסם הגנה שנקרא, ובכן, ‘רשת קוסמים’. (יכול להיות שחלק מזה בעיה בתרגום אבל חוסר היצירתיות הורגש בעוד דברים).
היה הרבה חוסר-היגיון-לשם-נוחות, כמו נבל שנכנס לבית והופך את כולו כדי למצוא משהו, אבל דווקא בתרמיל שהיה תלוי ליד המיטה ובדיוק אותו הגיבור היה צריך – הנבל לא נגע.
אבל הכי גרוע היה שהיו כמה פרקים שהיו מלאים בתיאורים מזעזעים של אלימות מחרידה, אזכורים של אונס ילדות ונערות, סאדו מאזו (רק בשם אחר), ורמזים לפדופיליה. היו עמודים שפשוט גרמו לי לבחילה אבל לא יכולתי לדלג כי זה היה חלק מהעלילה.

היו גם דברים שאהבתי כמו ציניות משעשעת לגבי קלישאות – למשל התייחסות לנבואה שמגשימה את עצמה, או ביקורת על זה שתמיד יש מנטור או מכשף שנותנים רמזים וחידות לגבי המשך הדרך או הסכנות במקום פשוט להגיד את הדברים בצורה ישירה וברורה.

בשורה התחתונה, רמת האלימות מול העלילה הלא מספיק מקורית גרמה לי לא לרצות להמשיך הלאה לשאר הסדרה.

נ. ב. יש גם סדרת טלוויזיה שנוצרה בעקבות הספרים, ממה ששמעתי היא מבוססת רק באופן חלקי על הסדרה והיא מעודנת מאד מאד מאד מבחינת רמת האלימות כדי שתתאים גם לנוער. אבל היא מבוססת על הספרים באופן חלקי מאד.

 

כתיבת תגובה