השמים שמעל לראשינו [אהבתי]

השמים שמעל לראשינו

השמים שמעל לראשינו / שרלוט גיליאן ויובל זומר

לפני שבועיים, הבן שלי שבכיתה א’ חזר מבית הספר וסיפר שהם למדו את השיר “ברוש” של אריאל זילבר. הקשבנו לשיר ושמנו לב למילים “הנה ברוש, לבדו, עד השמיים”, ודיברנו על זה שהברוש לא באמת נוגע בשמים אלא זה רק נראה – וזה בגלל שהשמים הם לא באמת דבר גשמי ומוצק שאפשר לגעת בו. אז איפה בעצם מתחילים “השמים”? והאם הם חלק מהחלל? השאלות נשארו תלויות באוויר כי לא הספקתי באותו רגע לפתוח גוגל. בתזמון מושלם, כמה ימים אחר כך, ישבתי איתו ופתחנו את הספר “השמים שמעל לראשינו” – ובו כל התשובות.

על מה הספר?

אז מה נמצא מעלינו? המון דברים. חלקם קרובים יחסית כמו ציפורים עירוניות וחוטי חשמל, וככל שנתקדם למעלה נגלה עוד ועוד דברים: גלשני רוח, כליא ברק, עננים, מטוסים, ובהדרגה גם נגיע לשכבות האטמוספירה ומשם לחלל – נפגוש לוויינים, תחנות חלל, כוכבי לכת ומטאורים…

משהו פה רועש ומטרטר! זוהי חללית סויוז, מעין מונית חלל קטנה שלוקחת אסטרונאוטים לתחנת החלל הבינלומית.

מה חשבתי עליו?

הספר בנוי בצורה מאד מיוחדת – אמנם אפשר לדפדף בו כמו ספר רגיל, אבל אפשר גם לפתוח אותו לאורכו ולראות בבת אחת את כל המרחב בין האדמה לחלל ואת ציוני הדרך שבאמצע. את ציוני הדרך מבחינת המרחקים בקילומטרים ושכבות האוויר (טרופוספירה, שכבת אוזון וכו’) אפשר לראות גם בסוף הספר בתרשים מאוייר יפהפה.

הספר מלא בפרטים קטנים ומושקעים, אבל מה שהכי חשוב בו הוא כמובן ההסברים. שימו לב רק שאת הספר קוראים מלמטה למעלה וזה קצת בלבל אותי ברגע הראשון.

הטו את ראשיכם עוד קצת לאחור והסתכלו על הבנינים הגבוהים שסביבכם. אם תציצו בחלונות תוכלו לראות אנשים עובדים בתוכם. הבנינים הגבוהים ביותר נקראים גורדי שחקים.

הספר מצטרף לקודמו – “העולם שמתחת לרגלינו” שבנוי בדיוק באותו פורמט, אך יורד לבטן האדמה – מצינורות הביוב וכבלי החשמל, דרך מחילות של חיות שונות ועד למאובנים, יהלומים ולבה.

הספר גדול ומגיע בכריכה קשה ומהודרת. הפונט יחסית גדול ומנוקד, ויכול להתאים מגיל הגן ומעלה. רק דבר אחד קטן הפריע לי – בחלק מהמקומות בחלל היה כתב שחור על שמים כחולים ולפעמים קצת התקשיתי לקרוא, במיוחד שהספר גדול ומחזיקים אותו לרוחב כך שמרחק הקריאה גדול מהרגיל.

שרלוט גיליאן היא סופרת של ספרי ילדים. יובל זומר הוא בוגר האקדמיה המלכותית לאמנות ובעל תואר שני באיור. הוא אייר גם את הספר הקודם, וכתב ואייר גם את הספר “ספר החרקים הגדול” שיצא גם הוא בהוצאת שוקן. 


הוצאת שוקן | דצמבר 2022


רכישת הספר בהנחה:

לרכישה באתר דני ספרים לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר דני ספרים.

כתיבת תגובה