היפריון [אהבתי]

היפריון / דן סימונס
בעולם עתידני מאד, בו כדור הארץ כבר נחרב והאנושות התפשטה לכוכבים רבים ויצרה טכנולוגיות חדשניות, קיים גם עולם בשם היפריון, בו חי מעין יצור/מפלצת בשם שרייק – סביבו התפחתו מיתוסים, אגדות וגם דת שלמה. האמונה אומרת שניתן להגיע לשרייק כקבוצה בעלת מספר ראשוני של אנשים, ומתוך הקבוצה השרייק נענה לאדם אחד והורג את השאר.
רגע לפני שפורצת מלחמה עולמית בין כוכבית שתכריע את גורל האנושות, נשלחת משלחת אחרונה אל השרייק: קבוצה בת 7 אנשים שונים: קונסול, קולונל, כומר, משורר, אב יהודי (ובתו התינוקת, שלא נספרת לשבעה), בלשית וקברניט-טמפלר.
הם מנסים להבין למה דווקא הם נבחרו למשלחת האחרונה, מתוך אלפי אנשים שהגישו בקשה, במיוחד לאור העובדה שאף אחד מהם לא חלק מדת השרייק – חלקם אפילו אתאיסטים. הם מחליטים לשתף מידע בכך שכל אחד יספר את סיפורו ואת הקשר שלו להיפריון ולשרייק, לפני שהמסע יסתיים, בתקווה שהמידע יסייע להם להבין יותר.
תחת סיפור המסגרת של המסע אל השרייק, אנחנו נחשפים לשישה מתוך שבעת הסיפורים של אנשי המשלחת, כל סיפור שונה לחלוטין מקודמו.
סיפורו של הכומר מספר על שבט מסתורי ומוזר בהיפריון. סיפור מצמרר עם טוויסט מפתיע בסופו.
הקולונל מגיע עם סיפור עתיר קרבות, ואישה מסתורית אחת.
המשורר מספר על חייו – סיפור שהתחיל כחפירה מעצבנת אבל אז הפך לקריצה ענקית על כל תעשיית הספרים, הכתיבה, זכויות יוצרים ומכירות.
היהודי מגיע כנראה עם הסיפור הכי מרגש ומדהים. סיפור על עקידת יצחק מודרנית והקרבה עצמית.
הבלשית מגיעה עם תעלומת רצח של אינטיליגנציה מלאכותית שהרגישה כאילו נלקחה ישר מסרט מד”ב-אקשן.
הקונסול מגיע עם סיפור על מורדת, אישית לא אהבתי את הסיפור הזה בכלל עם כל הקפיצות בזמנים.
במהלך הסיפורים אנחנו מתוודעים לא רק לדמויות עצמן אלא גם להיפריון ולכל בניית העולם שסביבו. באופן הדרגתי מקבלים עוד ועוד מהתמונה השלמה – האיום מהפולשים, השרייק, ועוד. לא כל המושגים מוסברים לעומק אבל את רובם אפשר להבין מההקשר. למשל אפשר להבין מה מהמושגים הוא סוג של רכב חלל, ומה אמצעי ויזואלי ליצירת תקשורת – גם אם אין הסבר טכני מייגע איך הם פועלים. כך למשל אפשר להבין די בקלות מהסיפורים האחרונים שמחצלת הוקינג היא בעצם שטיח מעופף מבוסס טכנולוגיה, גם בלי לדעת מה הבסיס המדעי שמאחוריה. מצד שני, למרות שבחלק מהפעמים אין צלילה למושגים טכניים כבדים, זה כן ספר מד”ב “כבד” בעיני כי הוא בונה עולם שלם ומפורט שצריך להחזיק ראש בכל מה שקורה בו – מדעית, היסטורית, פוליטית ועוד.
הכתיבה היתה מאד טובה. גם התרגום היה די סבבה. בתחילת הספר היה לי קצת קשה עם בליל המושגים הטכנולוגים הלא מובנים אבל מהר מאד דברים התחילו להתיישב והמיקוד היה יותר על הדמויות והיחסים ביניהן. מאחר ומדובר בשישה סיפורים שונים – הסגנון מאד משתנה מסיפור לסיפור והגיוני מאד שכל אחד יתחבר לחלק מהסיפורים יותר וחלק פחות.
מה שקצת איכזב אותי היה שחשבתי שהספר יכול להיקרא כבודד, אבל הוא מסתיים בדיוק כשהמשלחת מגיעה כמעט לנקודה הסופית – אך עוד לא הגיעה לשרייק עצמו, ומבחינתי זה שיא המתח! במיוחד במיוחד לגבי מי יחיה ומי ימות, האם הם ינסו להרוג את השרייק או שהם יעדיפו לנצל אותו למשאלה שלהם, ומה יקרה עם סול ווינטראוב. עכשיו אני צריכה להשיג מהר מהר את הספר השני מהספריה…
(ממה שהבנתי בדיעבד, הספר הראשון והשני הם “זוג”, והשלישי והרביעי הם זוג נפרד)
מבחינת תכנים: יש אלימות, כולל תאורים גרפיים קשים. יש סצנות מיטה, חלק מפורטות. יש קללות ומילים גסות.
אופוס הוצאה לאור | תרגום: יעל סלע | 1999 | 444 עמ’

כתיבת תגובה