הילד השלושה עשר [אהבתי]

הילד השלושה עשר / הדסה רינת כהן, איורים: Elhanan Ben Uri

כמעט כולנו גדלנו על סדרת הספרים הנפלאים של יהודה אטלס – הילד הזה הוא אני. אוסף של שירים באורכים משתנים עם איורים חמודים של דני קרמן המדהים, מעולמו של ילד. בהמשך גם אורי אורבך ז”ל הוציא את “ואם בשבת יזרקו סוכריות” שמבוסס על אותו רעיון אבל על עולמו של ילד דתי ועם האיורים הנפלאים של שי צ’רקה.

הדסה רינת כהן המשיכה את המסורת, והוציאה ספר נפלא באותו סגנון – על עולמו של ילד מתנחל, ועם איורים מצויינים של אלחנן בן אורי – השי צ’רקה החדש של המגזר.
בספר כמעט 50 (!!) שירים שונים על עולמו של הילד המתנחל – חלקם גרמו לי לצחוק או לחייך, חלקם לדמוע ולהצמטרר. גרתי 7 שנים בשומרון (השומרון הבורגני, לא הגבעות והמאחזים), ונהניתי להזדהות עם הילד שבספר. הספר גם לא מהסס להשתמש בשמות ואירועים אמיתיים של נפגעי טרור כמו הדס תפוחי ז”ל, אטינגר, שבח ועוד, מה שהופך חלק מהשירים למצמררים מאד.
האיורים של אלחנן בן אורי כמו תמיד פשוט מעולים והופכים לחלק בלתי נפרד מהשיר.כשעזבנו את השומרון לדירה במרכז היינו עם 2.5 ילדים, אז הם לא זוכרים הרבה מהחיים ביישוב, ולא ממש הבינו את רוב השירים. הם לא חיים בעולם שבו הם מכירים ראשי תיבות כמו רבש”ץ או בקת”ב, מושגים כמו צו מנהלי או המחלקה היהודית בשב”כ, וגם לא את הפחד של לחיות בסביבה שבה הנצחת נפגעי טרור היא דבר רגיל.
הספר מיועד לכל מי שגר בעבר או בהווה מעבר לקו הירוק – ולא משנה בן כמה הוא כי הספר ממש לא מיועד רק לילדים. וכמובן מיועד גם למי שמעולם לא חי בהתנחלות אבל מכיר את ההווי והמושגים הפנימיים.

אני חושבת שאם אורי אורבך היה חי היום, הוא היה יכול למות בשקט בידיעה שיש לו יורשת…
ממליצה בחום.

(הספר יצא בהוצאת טוב לבב https://tuvlevav.hadasa-rinat.net/)

כתיבת תגובה