החיים המביכים במיוחד של לוטי ברוקס [אהבתי]

החיים המביכים של לוטי ברוקס

החיים המביכים במיוחד של לוטי ברוקס / קייטי קירבי

על מה הספר?

לוטי ברוקס היא נערה צעירה בת כמעט 12, שעולה לכיתה ז’. החברה הכי טובה שלי, מולי, עברה לאוסטרליה, והשאירה את לוטי לעלות לבד לחטיבה. לוטי לחוצה מאד, היא רוצה להתחיל את השנה כמו שצריך ולהיות מקובלת ופופולרית. אבל מתברר שזה קשה יותר ממה שהיא חשבה.

מה חשבתי עליו?

הספר כתוב בצורת יומן ומתאר את החוויות היומיות של לוטי בגוף ראשון. החוויות שלה מתארות ילדה טיפוסית ונורמלית בגיל ההתבגרות, מלחץ חברתי ועד התפתחות מינית. אני חושבת שכמעט כל נערה סביב הגיל הזה תוכל להזדהות עם הרבה מהחוויות שהיא עוברת, גם סביב התחלת החטיבה (או כיתה חדשה) אבל לא רק. גיל ההתבגרות הוא תחנת מעבר בין הילדות לבגרות, והוא לא תמיד קל. למשל, יש ללוטי חפצים “ילדותיים” שהיא מתביישת שאחרים יראו, אבל גם לא מוכנה לוותר עליהם.

יש ימים שאני עדיין מרגישה כמו ילדה.
בימים אחרים אני מרגישה כאילו אני גדלה מהר מדי, ואני רוצה ללחוץ על כפתור העצירה.
בעוד שנה כבר איחשב ממש לנערה, ככה שעכשיו אני עדיין תקועה בשלב המוזר הזה של בין לבין… אז כדאי שאפיק מזה את המיטב!

לוטי נקרעת בין שני סוגי חברויות – חברות עם אמבר ופופי, ילדות שמהרגע הראשון הופכות למקובלות (בסגנון הסרט ילדות רעות), וחברות עם ג’ס – ילדה עם ביטחון עצמי גבוה שלא מנסה לרצות אף אחד ומקבלת את עצמה כמו שהיא. יש כאן שני קצוות של סוגי אנשים, ולוטי צריכה להבין מה מתאים לה יותר. לוטי לומדת הרבה מאד על מהי חברות אמיתית.

הספר מתרחש בין אוגוסט לינואר. אני חושבת שהכי אהבתי את העמוד האחרון, שלוטי ממלאת בינואר והיא כותבת מכתב לעצמה. במכתב מרגישים את ההתבגרות שלוטי עברה בחודשים האלה. לוטי מסכמת לעצמה את כל הלקחים שהיא למדה כדי שהיא תוכל לקרוא ולחזור אליהם שוב. ואני חושבת ששלושת עמודי הסיכום האלה הם יפהפיים וחשובים לכל נערה מתבגרת או על סף תחילת ההתבגרות.

היומן מלווה באיורים של לוטי – איורים פשוטים של אנשי קו. אני קצת אמביוולנטית לגבי האיורים – מצד אחד אני לא מצפה שילדה בת 12 תצייר כמו ואן גוך. מצד שני אנשי קו מרגיש לי קצת עצלני אפילו לגיל 12. בדף האחרון בספר כתוב שקייטי קירבי היא סופרת ומאיירת. אני לא יודעת מה כשרון האיור שלה אבל הוא קצת ביאס אותי בספר. אני חושבת שחבל שהסופרת לא בחרה באיורים ברמה קצת יותר גבוהה שמתאימים לגיל 12, לא 4. אבל יכול להיות שאני קצת קטנונית, ולילדה שקוראת את הספר זה לא באמת יפריע.

הספר הוא ראשון מתוך סדרה שהיא להיט בחו”ל. הוא מיועד בערך מגיל 9-10 ומעלה, תחילת גיל ההתבגרות. אני חושבת שהספר מתאים מאד לבנות, אבל אני לא בטוחה כמה בנים יתחברו אליו. בנוסף, הספר מאד מאד אמריקאי עם התייחסות למותגים, חגים ועוד.

תכנים רגישים:

הספר מכיל התייחסויות לדברים כמו מחזור, חזיה, התפתחות גופנית ושערות במקומות אינטימיים.
כשאמא של לוטי מודיעה שהיא בהריון לוטי והחברות שלה מגיבות ב “איכס, זה אומר שההורים עשו את… זה!”.
כמובן שהספר לא מכיל תיאורים מיניים כי הוא מיועד לגיל צעיר.
בסוף הספר לוטי נאלצת לחזות באמא שלה יולדת. זה מצונזר אבל היא בעיקר מתארת שזה היה לא מתאים לגילה שלה, ועם דם.
לוטי לפעמים גם מעבירה ביקורת על ההורים שלה, שכנראה הרבה ילדים יזדהו אבל כהורה לא תמיד אהבתי הכל (“אני באמת לא יודעת למה אנשים טורחים להביא ילדים לעולם. זאת נראית לי חוויה ממש קשה.”)
יש בספר דיאלוג אחד שמתייחס לישו ונצרות (סביב זה שישו אומר שצריך לסלוח, וישו אמר גם לא לחמוד).


הוצאת כנפיים וכתר | 408 עמ’ | תרגום: חנה לבנת | דצמבר 2023


רכישת הספר בהנחה:

לרכישה באתר דני ספרים לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר דני ספרים.
לרכישה באתר בוקמי לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר בוקמי.

כתיבת תגובה