החבילה [אהבתי]

 

החבילה / סבסטיאן פיצק
אמה שטיין היא פסיכיאטרית מצליחה, אבל יום אחד כשהיא משתתפת בכנס, היא עוברת בחדר המלון תקיפה של אנס סדרתי, שכוללת אונס אבל גם את סימן ההיכר של האנס: גילוח שערות ראשה. היא מנסה להשתקם מהטראומה הכפולה ללא הצלחה, ונכנסת לדכאון ולחרדות. כשהיא מגוללת את סיפורה בפני עורך הדין שלה – אנחנו משחזרים איתה צעד צעד מה קרה, ולמה בעצם היא צריכה עורך דין.
הספר “החבילה” היה ממש כמו חבילה עוברת. בכל פרק אנחנו מורידים עוד עטיפה כדי להתקרב לסוף הסיפור, ועם כל עטיפה שמוסרת נחשפים עוד ועוד רבדים, שקרים ואמיתות: האם האונס אכן היה? האם אמה היא עדה אמינה? ומה באמת קרה?
תחילת הסיפור היתה קצת מבלבלת. פסקאות שנראות כמו דבר אחד אבל אז אנחנו מבינים שהבנו אותן באופן שגוי; קפיצות בין זמנים; אירועים שמועברים באופן קצת מוזר. אבל ככל שהספר ממשיך, הסיפור נהיה יותר ויותר מרתק, מלא בטוויסטים על גבי טוויסטים שהשאירו אותי עם פה פעור. אני חושבת שאני צריכה לקרוא את הספר שוב כדי לסדר את הכל בראש הפעם אחרי שאני יודעת מה הסוף.
פעם שאלתי בקבוצה איך אנשים מגדירים מותחן פסיכולוגי. התשובות התחלקו לשתי קטגוריות עיקריות: אחת התייחסה למותחן פסיכולוגי כספר שבו הדמות הראשית היא פסיכולוגית/פסיכיאטרית, או לחילופין מטופל/ת של פסיכולוגית/פסיכיאטרית (למשל – “אם טובה דיה”). השניה התייחסה למותחן שמשחק באופן פסיכולוגי עם המוח של הקוראים על ידי תעתוע, טוויסט בתוך טוויסט, ועוד. הספר הזה עונה לכל התנאים: הדמות הראשית היא גם פסיכיאטרית, גם מטופלת, וגם הספר הזה יעיף לכם את המוח.
תכנים וטריגרים: אונס ותקיפה מינית, רצח, הפלה, עניינים פסיכולוגים כמו דיכאון, חרדות, טראומה ופרנויה. זה לא ספר קל. מצד שני, אין הרבה פירוט גרפי.
נ.ב. הכריכה היא האחת המעולות שראיתי השנה, והסיבה העיקרית שחיכיתי לקרוא את הספר הזה בלי לדעת בכלל אם הוא טוב.
ידיעות ספרים שאוהבים | 296 עמ’ | ספטמבר 2022 | מגרמנית: שירי שפירא

כתיבת תגובה