דרמה ב3 מערכות [אהבתי]

דרמה ב3 מערכות – 3 act tragedy / אגאתה כריסטי

מאז שהייתי נערה אהבתי את הספרים של כריסטי, וכל פעם שיוצא לי להניח את היד על ספר שלה אני מיד לוקחת. את הספר הזה השגתי דווקא באנגלית, מה שגרם לזה שיקח לי הרבה מאד זמן לסיים אותו בגלל קצב הקריאה השונה. אבל השבת סופסוף סיימתי.

בספר הזה מתבצע רצח (כמובן) בחלקו הראשון של הספר. בהמשך מתבצע רצח נוסף. שלושה אנשים שנכחו ברצח הראשון מחליטים לנסות לחקור את העניין לעומק.

הספר הזה נחשב ספר מהסדרה של הבלש הרקול פוארו, אך בפועל פוארו מופיע רק בחלק קטן מהספר. פוארו נוכח בזמן הרצח הראשון. בהמשך הוא פוגש שניים מהאנשים שמנסים לחקור את התעלומה, מה שגורם לו לרצות לפתור את התעלומה גם כן. לקראת סוף הספר הם מתאחדים שוב, ופוארו מסייע להם בחקירה.
רק אחרי ששלושת האנשים טורחים ומבררים וחוקרים ואוספים את כל העדויות והראיונות עם כל העדים – פוארו היחיד (מבין הגיבורים) שמצליח לחבר את כל הנקודות ולהבין מי הפושע.

גם בספר הזה, כמו כל ספרי כריסטי, כל המידע גלוי לקורא. אין שום מידע שרק הבלש יודע (כמו בספרי שרלוק הולמס), אלא גם לקורא ניתנת הזדמנות לחשוב לבד ולחבר את כל הנקודות.
כמובן, בד”כ הפתרון יהיה יותר מדי יצירתי ומפתיע בשביל שהקורא יחשוב עליו לבד. לפעמים הפתרון גם מסתמך על דברים שהיו יותר מובנים בתקופה שבה נכתב הספר, אבל פחות לקורא בן זמננו (כלומר אלו דברים שהוא לא היה חושב עליהם לבד כי היום הדברים הם שונים), אבל זה כבר לא “אשמתה” של כריסטי.
הפעם גם אני הצלחתי לחבר לבד חלק מהנקודות ולחשוד באדם הנכון (האמת שחשדתי בשניים שאחד מהם היה נכון), אבל לא הצלחתי להבין את המניע לפשע או איך הוא הצליח לעשות את זה, וזה התברר רק בסוף הספר.

הספר הוא ספר נחמד, מבחינתי לא ברשימת ה THE BEST של כריסטי, אבל עדיין שווה קריאה לחובבי הז’אנר.

את הספר קראתי באנגלית כך שאני לא יודעת איך התרגום שלו בעברית.

כתיבת תגובה