ארכיאולוגים במקרה [אהבתי]

ארכיאולוגים במקרה ספר הוצאת מטר קופון realbooks

ארכיאולוגים במקרה – סיפורים אמיתיים על תגליות לא צפויות / שרה אלבי

תגליות ארכיאולוגיות עוזרות לנו להבין הרבה מאד דברים על העבר של העולם, התפתחות הטבע והתרבות האנושית. אין ספק שלהיות ארכיאולוג הוא מקצוע שנראה מרתק מאד, לפחות מהצד. אבל מה קורה כשמי שמגלה את התגלית הוא לא ארכיאולוג מומחה אלא סתם אדם מן השורה, שבמקרה נתקל בתגלית מעניינת?

“ארכיאולוגים במקרה” הוא ספר שפונה לנוער והוא מאגד 16 סיפורים כאלה – על אנשים שאינם ארכיאולוגים במקצועם אך בכל זאת גילו ממצאים חשובים ובכך תרמו, בלי כוונה, למדע ולמחקר. בכל פרק יש התמקדות בתגלית אחרת, והספר משתדל להביא את הסיפור בצורה מעניינת וסיפורית, כולל הומור קליל לפעמים.

הסיפור שונים מאד ומתרחשים במקומות שונים, זמנים שונים ועם תגליות שונות: ממציאת פסל בודהה מוזהב מהמאה ה13, דרך עצמות דינוזאורים ועד מכונה מסתורית לחיזוי מיקומם של כוכבי לכת. כל סיפור נותן רקע על המקום /הזמן / האנשים שגילו את התגלית, מספר על התגלית עצמה, ובסוף הסיפור – מוסיף גם מידע איך התגלית קשורה להווה: האם מאז היו עוד התפתחויות? האם היא עזרה למדע לגלות דברים חדשים? אולי מדובר באתר עתיקות חדש שבימינו עדיין חוקרים אותו?

בתוך הסיפור משולבים קטעי מידע מעניינים ומעשירים שקשורים לסיפור. מצאתי את עצמי מקריאה למשפחה קטעי מידע מרתקים כמו “ידעתם שפעם השתמשו באבקת מומיה כתרופת פלא???” או “ידעתם שמלפפוני ים מסויימים יכולים לפלוט חלק מהאיברים הפנימיים שלהם דרך הישבן?” ובאופן כללי זה אחד מהמקרים הבודדים שהצלחתי להיות מרותקת לספר שמתמקד בהיסטוריה. החסרון היחיד זה שקטעי ההעשרה משולבים בתוך הסיפור והפריעו לי ברצף הקריאה והייתי מעדיפה שהם יהיו מאוגדים בסוף הסיפור.

מלבד הסיפורים עצמם יש גם מידע נוסף על ארכיאולוגיה כמו מושגים שחשוב להכיר, מה עושים אם מוצאים תגלית ארכיאולוגית, איך מתארכים ממצאים ועוד.

למרות שהסיפורים מובאים בצורה קלילה יחסית, עדיין מדובר בספר עיון שלפעמים יכול להרגיש קצת כבד ועם מילים שלא נמצאות בשימוש ביומיום, במיוחד בסיפורים שמתרחשים בתקופות היסטוריות ורחוקות יותר. הספר לא מנוקד ומתאים בערך מגיל 9-10 ומעלה – תלוי בילד (ילדים מחוננים שקוראים אנציקלופדיות להנאתם ובלי ניקוד יוכלו להנות ממנו בכל גיל), ובהחלט מתאים גם לגיל יותר גדול כמו חטיבה ותיכון.

שימו לב שיש בספר 2-3 צילומים בשחור לבן של עצמות שלד או גופות, אין שם משהו מזעזע מדי – זה נראה יותר כמו בובה – אבל תלוי ברגישות של הילד. כמו כן יש בספר התייחסות לא מעטה על קרבות, הוצאות להורג ואלימות שהיתה רווחת בעבר והיא חלק מהסיפור. למשל, הסיפור על גילוי מקדש אצטקי עתיק מגולל את ההיסטוריה של המקום וכיצד הוא נכבש ונחרב, וזה כולל גם את מות (או רצח) הקיסר, קרבות ומגיפת אבעבועות שחורות.

למרות שאני כמעט לא קוראת ספרי עיון – הספר היה מספיק קליל וסיימתי אותו בערב אחד (הוא רק כ200 עמודים אז זה ממש זרם), והכריכה והשם סקרנו את הילדים מספיק בשביל שהם יקחו לי אותו מיד אחר כך ויקראו מיוזמתם.


הוצאת מטר | 218 עמ’ | תרגום: אסנת הדר | יולי 2023


רכישת הספר בהנחה:

לרכישה באתר הוצאת מטר לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר הוצאת מטר.

כתיבת תגובה