אמת וצדק 2 [אהבתי]

אמת וצדק 2 – מרוץ נגד הזמן / דנה אלעזר-הלוי

רמה ואיתמר, שאותם הכרנו בספר הקודם, נהנים יחד בפתחו של החופש הגדול. אבל אז רמה מקבלת הודעה מוזרה בפלאפון: מישהי זרה פונה אליה ומבקשת שרמה תיצור איתה קשר בדחיפות. רמה יודעת שלא מדברים עם זרים, וחוץ מזה – אולי אלה בכלל חברי הכיתה שמנסים למתוח אותה, כי כולם חוץ מאיתמר שונאים אותה מאז הפרשה בספר הראשון. אבל כשמגיעה הודעה נוספת, הפעם מבחור שמבקש שתחזור אליהם דחוף – איתמר משכנע את רמה לדבר איתם. בעקבות המפגש ביניהם, רמה נכנסת למסע גילוי עצמי ארוך ועמוק שבסופו אולי היא תצליח גם להציל חיים…
קודם כל – הסיפור ב”אמת וצדק 2″ מאד נפרד מהספר הקודם כך שאפשר לקרוא אותו גם בלי הראשון, אם כי הוא עושה קצת ספוילר לספר הראשון. אבל גם אם לא קראתם, או קראתם ושכחתם – דנה מקפידה לספר מספיק על הדמויות והרקע שלהן כדי שלא נרגיש מחוץ לעניינים (בלי קשר – מומלץ לקרוא את הראשון כי הוא מצויין).
ועכשיו ספוילר קטן להמשך העלילה, שאני ממש מתנצלת אבל כמעט בלתי אפשרי לסקור בלעדיו: רמה יודעת (כבר בספר הראשון) שהיא נולדה מתרומת זרע, והחבר’ה שהיא פוגשת מתבררים בעצם כקרובי משפחה שלה מצד אביה שמעולם לא הכירה. הספר צולל לעומק לעולם של גנטיקה, תרומת זרע ומשפחות מיוחדות.

אמא שלה, כמו אמא של רמה, לא התחתנה, והביאה את שחף לעולם גם היא בעזרת תרומה מבנק הזרע. בשלב מסויים, כששחף עוד היתה תינוקת, היא מצאה בת זוג, שיש לה בת ושני בנים תאומים, שגם הם נולדו מתרומה אבל של תורם אחר, או תורמים אחרים – רמה לא זכרה בדיוק.

הספר – כמו קודמו – מצליח לגעת בסוגיות מורכבות ועמוקות בצורה כל כך רגישה ויפה. למשל, החברות בין רמה ואיתמר – שאגב היא עדינה מאד ואין בספר אפילו נשיקה – דנה עוברת בין נקודות המבט של רמה ואיתמר, איך כל אחד מהם רואה את השני, כולל אי הבנות וחוסר בתקשורת שמשפיעים על היחסים ביניהם וזה פשוט כל כך אותנטי ומקסים.
רמה נאלצת לראשונה להתמודד מול מורכבות שלא פגשה קודם. עד אז, היא היתה בתא משפחתי שכלל רק אותה ואת אמא שלה, וזה היה מספיק מבחינתה. כשנכנסו לחיים שלה קרובי המשפחה החדשים, היא נתקלת בשאלה חדשה: איך מתייחסים לאדם שהוא אב מבחינה ביולוגית אך לא היה שותף בשום צורה – מבחירה – בגידול הילד?

“מבחינתי הוא לא אבא שלי, נקודה. יש לי אבא אחד,” הוא אמר בהדגשה, “וזה האיש שגידל אותי. מי שאנחנו מחפשים רק עשה איזשהו הליך טכני, וחוץ מזה אין לי שום קשר אליו. הוא בטח לא אבא שלי.”
“לא יודעת,” אמרה שחף, “לי אין שום בעיה לקרוא לו אבא. זאת סתם מילה, ולפחות מבחינה ביולוגית היא די מדויקת.”

סדרת אמת וצדק היא מעין רומן התבגרות מתמשך, שכל ספר מתמקד בעלילה שמשלבת אמת וצדק. בספר הנוכחי רמה נאלצת להתמודד עם אמיתות חדשות בחייה – על אביה ומשפחתו – וגם שאלות של צדק (לקראת סוף הספר). וגם כאן, כמו בספר הקודם, רמה רוצה לפעול למען מה שנכון וחשוב בחיים, גם אם זה דורש ממנה להקריב קורבנות בדרך ולצאת מאיזור הנוחות שלה.
הסדרה מצליחה לשלב גם רגש וגם מתח, גם סיפור מהחיים וגם הרפתקה. הספר מרתק וסוחף. בספר אין אלימות, מיניות או שום דבר גרפי, אבל הוא כן נוגע בסוגיות מורכבות ועמוקות, והגיבורה הראשית היא בת 15, כך שלדעתי הסדרה מיועדת יותר לגיל 12 ומעלה.
אחוזת בית ספרים – ידיעות ספרים שאוהבים | 280 עמ’ | מרץ 2023

כתיבת תגובה