נזהרים מזרים [אהבתי]

נזהרים מזרים / יעל פדר Yael Feder
כשאמא אוספת את גיא ותמר מהגן, הם פוגשים בדרך את אמא של מיכל מהגן, ותמר רצה לחבק אותה. הסיטואציה מעלה את הנושא החשוב: איך אנחנו אמורים להתנהג מול אנשים שהם לא חברים קרובים ומשפחה, אלא זרים או מכרים רחוקים? את מותר ולגיטימי לחבק? עם מי מותר ללכת? ממי מותר לקבל ממתק, או לעזור לו כשהוא מבקש?
יעל פדר – יוצרת ובעלת תואר ראשון בעבודה סוציאלית – יצרה לפני כמעט 20 שנה את ההצגה לילדים “הגוף שלי הוא רק שלי”, שמתעסקת במניעת פגיעות מיניות. בנוסף, היא כתבה כבר מספר ספרים סביב הנושא, שהחדש שבהם הוא “נזהרים מזרים”.
אמנם חלק גדול מהפגיעות המיניות לא קורה רק מזרים אלא דווקא מאנשים מוכרים ובתוך המשפחה, אבל גם לכך יש התייחסות בספר, למשל אנשים שאנחנו מכירים כמו השומר של בית הספר, אך הם לא בני משפחה קרובים.
כמו כן יש התייחסות לכך שגיא לא רוצה חיבוקים בכלל מאף אחד וזו זכותו – כי זה הגוף שלו, ובאופן כללי – יש חזרה על כך שלא הולכים עם אף אחד (או פותחים את הדלת, וכו’) בלי רשות של ההורים. למקרים העצובים בהם גם בני משפחה מאד קרובים פוגעים בילד – יש את הספרים האחרים של יעל (“הגוף שלי הוא רק שלי”, “יש לי סוד”).
כל הנושא מוסבר בצורה מאד ברורה, עם שאלות שעולות מצד גיא ותמר, ותשובות מההורים. אהבתי גם שיעל התייחסה לכך שאדם רע לא בהכרח נראה כמו נבל מהסרטים והוא יכול להיראות כמו אדם רגיל, יפה ונחמד, ואבא מסביר לתמר וגיא שאי אפשר באמת לזהות מי רע ולכן צריך להישמר מראש לפי הכללים.
בספר יש לא מעט מלל והוא מתאים לילדי הגן (פחות לקטנטנים) ותחילת יסודי. הספר מלווה באיורים מעולים של אסיה איזנשטיין שאהבתי מאד.
הוצאת שוקן | 24 עמ’

כתיבת תגובה