12 נשים [אהבתי]

12 נשים / עדי זליכוב-רלוי 
לאורך ההיסטוריה היהודית היו לא מעט נשים משפיעות – כל אחת בתקופתה ובתחומה. נשים ששינו את ההיסטוריה המקומית או הכללית והשפיעו על הדורות הבאים. עדי זליכוב רלוי מביאה לנו את הסיפור של 12 נשים מייצגות.
כל פרק מורכב משני חלקים: חלק ראשון שבו מסופר על חייה של האישה, וחלק שני שהוא מעין מכתב דמיוני שהאישה כותבת לאישה בפרק הבא ובו היא מספרת על עצמה בגוף ראשון. כל אישה כותבת בסגנונה הייחודי ובהתאם לתקופתה. הנשים מסודרות לפי סדר כרונולוגי, וכך יש תחושה ממש של מסע בזמן לאורך הדורות.
הנשים נבחרו מאד מאד בקפידה ומייצגות מגוון גדול – נשים שהשפיעו על תחומים שונים (מרגלת, שופטת, משוררת…), רקעים שונים (נשואות, רווקות, דתיות, חילוניות), ומוצאים שונים (מרוקו, איטליה, כורדיסטן, ארגנטינה, ארה”ב…). עדי הקפידה לתת ייצוג גם לנשים פחות מוכרות, למשל – כמה מכם ידעו שהיתה אישה ששימשה כראש ישיבה? בכלל, אין ספק שעדי עשתה מחקר מאד מאד מקיף, והפרקים כוללים גם מפני מקום למקורות שמופיעים בסוף הספר.
הספר הוא ספר בת מצווה קלאסי, ולא סתם נבחר המספר 12: הספר נכתב לרגל בת המצווה של בתה של עדי – עלמה. אני די בטוחה שבשנים הקרובות נראה את הספר הזה מככב במתנות לבת מצוות. כמובן שהספר מתאים גם לבנים וגם לגילאים צעירים יותר, אם כי הוא לא מנוקד.
הספר מלווה בציורים המדהימים והמהממים של יהלי זיו. ריגשה אותי במיוחד התמונה בפרק האחרון – פרק דמיוני שבו כל הנשים נפגשות יחד לאירוע מסכם, וכל אחת נותנת עצה מנסיונה, לדורות הבאים. הפרק נפתח באיור יפהפה של כל 12 הנשים, ולמרגלותיהן יושבת נערה בגיל בת מצווה. התרגשתי לחשוב ולדמיין איך הנשים היו מגיבות אם היו נפגשות באמת, ומגלות איך החיים שלהן השפיעו עלינו כיום. איך בימינו יש לנו פריווילגיה להיות מדעניות ומתכנתות, להצביע בקלפי, לנהוג ולבחור בעצמנו בן זוג. הדרך עוד ארוכה עד לשלמות, אבל סיפורי העבר בהחלט מעודדים כשמבינים את הדרך שעשו הנשים מאז ועד היום, ואיך נשים כמוהן נתנו לנו השראה וכוח.
12 נשים | ידיעות ספרים | 144 עמ’ | עריכה: רותי יוליוס, רינת פרימו | איורים:

כתיבת תגובה