שנינו [נחמד]

שנינו - ספר ילדים, טל מאי, אורית מגיע שולב, ספריית פיג'מה

שנינו / אורית מגיע-שולב

שני אחים משחקים יחד: אחות גדולה ואח קטן. לפי האחות הגדולה – הם נהנים ביחד מאד, ואפילו ממש מתאימים, כי כל דבר הם יכולים לעשות יחד. אבל מתחת לפני השטח אפשר להבין שהאחות הגדולה דומיננטית וקובעת הכל, ואילו האח הקטן נגרר ולא ממש שמח כמוה…

נתתי לבן ה7.5 שלי לקרוא את הספר והוא הבין מצויין מהאיורים והטקסט שהאח הקטן עצוב ולא מרוצה, אבל בסוף הספר שאל אותי: “אמא, אבל מה המסר של הספר?” והוא צודק – בספר אין האכלה בכפית של מסר כלפי הקורא.

הספר מציף חוויה חזקה שילדים רבים יוכלו להזדהות איתה, על קשר חד צדדי שבו צד אחד מנוצל ושקוף, ויכול להיות כר פורה ונינוח לדיון על הנושא בעזרת תיווך של מבוגר. הספר אמנם מביא סוף קצת טוב שבו הצדדים מתהפכים, והאחות הגדולה רואה את האח הקטן ואפילו מחמיאה לו, ובאיזשהו מקום גם חווה בעצמה סוג של מצוקה כלשהי שאולי עוזרת לה להבין מה עובר על אחיה אבל המסר לא מנוסח כחלק מסוף הסיפור. הסברתי לבן שלי שלפעמים ספרים נועדו כדי להעביר חוויה מסויימת או להציף דיון על נושא או קושי מסויים, וזה בדיוק מה שהספר הזה עושה.

האמת שבטקסט של הספר לא מצויין בפירוש שמדובר באחים – זה צויין בתקציר בלבד – ולפי האיורים פשוט מדובר בילדה וילד בגילאים שונים, כך שהספר בהחלט יכול לשמש בקלות גם כפרשנות על יחסים בין חברים או כל קשר אחר שמרגיש לא הדדי ומאפשר לכל צד לראות גם את השני.

האיורים בספר מינימליסטים יחסית מבחינת קווים ופלטת צבעים, והם עושים לגמרי את העבודה. דווקא המינימליזם – אין כמעט “תפאורה” ברקע – שם דגש הרבה יותר גדול על הבעות הפנים של הדמויות והיחס ביניהם, ואם האחות הגדולה נותנת בהתחלה הרגשה של נבל קטן ולא מתחשב – בעמודים שבהם היא חווה דאגה ומצוקה, הקורא כבר מסוגל להזדהות איתה בקלות, אפילו כשכל הטקסט בעמוד הוא השם של אחיה; הציורים כבר מביעים את כל השאר.

הספר יצא בהוצאת טל מאי ביוזמת קרן גרינספון ישראל במסגרת תוכנית ספריית פיג’מה.


טל מאי ספרי ילדים ונוער | עריכה: יותם שווימר | עריכת לשון וניקוד: ניצה פלד | 34 עמ’, מנוקד, כריכה קשה


רכישת הספר בהנחה:

לרכישה באתר בוקמי לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר בוקמי.

כתיבת תגובה