רובוט הקרשים הקטן והנסיכה בול-עץ [ככה ככה]

רובוט הקרשים הקטן והנסיכה בול-עץ אגם מטר ספר ילדים מבצע הנחה

רובוט הקרשים הקטן והנסיכה בול-עץ / טום גולד

כשהספר עמד לצאת, ראיתי אותו גם בקטלוגים של הוצאת מטר וגם של הוצאת אגם (הוא יצא במשותף) והוא סקרן אותי. את הספר כתב ואייר טום גולד, שמתברר שהוא קריקטוריסט מפורסם בעיתונים גדולים. השם של הספר מקורי ומעניין וגם הכריכה היתה נראית יפה אז כמובן שביקשתי לסקור אותו. אבל אחרי שקראתי אותו קצת נתקעתי עם מה אני חושבת עליו, אז אנסה לחלק את זה לנקודות.

על מה הספר?

למלך ולמלכה לא היו ילדים ולכן הם פנו למדענית ולמכשפה שיצרו להם שני ילדים: המדענית יצרה ילד רובוט והמכשפה יצרה ילדה שהופכת לבול עץ בלילה. שני האחים גדלו יחד באהבה ובשותפות. יום אחד, בעקבות טעות, בנסיכה לא התעוררה והמשרתת ראתה את בול העץ וזרקה אותו. אחיה הרובוט יוצא למסע הצלה, להציל את אחותו ולהעיר אותה.

מה חשבתי עליו?

האיורים והעיצוב: קודם נתחיל עם הדבר הכי טוב בספר – האיורים ממש ממש חמודים וכל העיצוב של הספר מאד מסודר ויפה. הקריאה בו נעימה לעין, הפונט גדול וחלוקת הטקסט טובה. למרות שלרובוט ולנסיכה יש קווי פנים מאד מינימליסטים – הבעות הפנים עוברות מאד יפה.

הגיוון: הספר מודרני בהחלט. בספר יש גם מלך וגם מלכה, גם נסיך וגם נסיכה. בעלות המקצוע (המדענית והמכשפה) הן שתיהן נשים, ולא “מדען ומכשפה”. המלכה, אגב, כהת עור והמלך בהיר – תוספת נחמדה באיורים.

העלילה: טוב, פה כבר היה לי יותר קשה. הרובוט שוכח להעיר את הנסיכה ולכן היא נשארת בול עץ – איפה ההורים פה? הם רצו ילדים, למה הם לא דואגים להעיר את הנסיכה כל בוקר בעצמם או לוודא שהיא מתעוררת? אחרי זה הרובוט יוצא להציל את הנסיכה – ואחר כך התפקידים מתחלפים כשהנסיכה מתעוררת והרובוט מתקלקל והיא צריכה להציל אותו. כהורה ממש הרגשתי פחד לאורך הספר – לחשוב על הילד שלך כבול עץ מתגלגל בערימה של בולי עץ… מצד שני, בן ה7 שלי קרא את הספר ונהנה מאד, שאלתי אותו אם הספר הפחיד אותו והוא אמר שלא – אז כנראה שזה לגמרי עבר לו מעל הראש וזה רק הרגישות שלי כהורה, והרפתקה מרתקת לילדים.

ההרפתקה: חלק מהעלילה מקוצרת לעמוד אחד בסגנון קומיקס – “בדרך היו לו הרפתקאות רבות רבות מכדי לפרט כאן:” ואז שישה ריבועים עם ציור חמוד וכותרות כמו “סופגניית הקסמים”, “המפתח של הענק”. ולאחר מכן יש עמוד נוסף דומה על ההרפתקאות של הנסיכה. אני חושבת שזה ממש טוב ויצירתי לילדים אם מתווכים להם ולוקחים את זה למקום של “בוא נדמיין ביחד ונמציא מה קרה להם תחת הכותרת הזאת והציור התואם”. כהורה שרגיל לספרים יותר מפורטים, קצת התבאסתי שאין פירוט, אבל היי, אני לא קהל היעד.

הסוף: לקראת סוף ההרפתקה, כשהרובוט מקולקל, הנסיכה נרדמת בטעות ושניהם זקוקים להצלה. החיות סביבם פונות למכשפה, שגרה בקרבת מקום, והמכשפה מתקנת את הרובוט והעירה את הנסיכה. הסוף קצת הציק לי – למה רק המכשפה ולא גם המדענית? למה הופר האיזון? וממתי מכשפות יודעות לתקן רובוט? ולמה לא לתת לנסיכה פשוט להציל את אחיה הרובוט שהציל אותה? למה היה צריך לערב את המכשפה שתציל את שניהם? זה קצת ביאס אותי, אבל לא הפריע בכלל לבן שלי.

שורה תחתונה

ספר חמוד ומודרני עם ציורים נפלאים ומסר יפה של אהבת אחים. עלול להפחיד כנראה בעיקר את ההורים 🙂


אגם הוצאה לאור ו הוצאת מטר | יולי 2023 | תרגום: גילי בר-הלל סמו


רכישת הספר בהנחה:

לרכישה באתר אגם לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר אגם.
לרכישה באתר בוקמי לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר בוקמי.
לרכישה באתר הוצאת מטר לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר הוצאת מטר.

כתיבת תגובה