עוצמה מעוץ [אהבתי]

עוצמה מעוץ / ל. פרנק באום
כולם מכירים את הסיפור של הקוסם מארץ עוץ, ויודעים איך הוא הסתיים – דורותי חוזרת לדודיה בקנזס והנעליים הקסומות אבדו בדרך. בזמן שדורותי המשיכה בחייה כרגיל, קרו דברים מעניינים מאד בארץ עוץ, שמסופרים בספר ההמשך “ארץ עוץ המופלאה”. בספר השלישי בסדרה – “עוצמה מעוץ” – דורותי חוזרת לעוץ, והפעם בליווי התרנגולת בילינה. דורותי חווה שוב הרפתקאות מסעירות שכוללות מפגש עם חבריה הותיקים, מאסר אצל נסיכה איומה במיוחד, משחק מסוכן אצל מלך הנומים וגם רובוט נחמד.
מאז שהייתי קטנה, שתי הסדרות האהובות עלי בחינוכית היו פיטר פן והקוסם מארץ עוץ. ראיתי אותן בכל פעם ששודרו, ובגיל 8 קנו לי במתנה את הספר הקוסם מארץ עוץ (הספר המלא עם האיורים המקוריים). תמיד היתה לסיפור הזה פינה חמה בלבד שלי. כשקראתי את “עוצמה מעוץ” הרגשתי שאני חוזרת להיות ילדה, במיוחד שתוך כדי קריאה היו לי “פלאשבקים” מהסדרה על כל מיני דברים שזיהיתי וזכרתי כמו תיקתק הרובוט, הנומים, או סוס-עץ. אמנם יש הבדלים גדולים בין הספרים לסדרה, ועדיין התרגשתי מאד לקרוא את המקור לסדרת הילדות האהובה עלי.
הסיפור מקסים, אבל הפעם הגיבורה האמיתית היא לא באמת דורותי אלא התרנגולת בילינה – תרנגולת רגילה לחלוטין שכשהיא מגיעה לארץ עוץ היא מקבלת את יכולת הדיבור, ואנחנו מגלים שהיא תרנגולת לא טיפשה בכלל והיא מצליחה שוב ושוב להציל את דורותי וחבריה.
למי שלא קרא את הספר השני, כמוני – זה לא נורא, כי כשדורותי נפגשת עם הנסיכה עוצמה וחבריה הותיקים הם דואגים לספר לה את כל מה שקרה בארץ עוץ מאז שעזבה, וזה בעצם תקציר של הספר השני. את הספר הראשון כן כדאי לקרוא כדי להכיר את הבסיס לסיפור, והוא מומלץ כמובן גם בלי קשר. 🙂
אחרי שסיימתי את הספר נתתי גם לילדים שלי לקרוא. בן ה11 שלי נהנה ובקושי הסכים ללכת לישון כי “רק עוד כמה פרקים!!!”. בן ה8 שלי החליט לעשות קריאה מחודשת של הקוסם מארץ עוץ לכבוד הספר, ואז קרא את עוצמה מעוץ וכבר הספיק להצהיר שהוא אפילו יותר טוב מהראשון.
הדבר היחיד שאכזב אותי זה שאמנם בספר יש את האיורים המקוריים, אבל מדובר באיורים של מאייר שונה מהספר הראשון (מתברר, לפי האתר של הוצאת עוץ, שהמאייר הראשון והסופר הסתכסכו ביניהם) והתגעגעתי לדורותי עם הצמות העבות ופחות אהבתי את דורותי באיורים האלו. הרגשתי כאילו החליפו לי את גיבורת הילדות שלי. טוב, נוסטלגיה כבר אמרתי?

עוצמה מעוץ | 208 עמודים | כריכה קשה/רכה לבחירה | מאנגלית: גילי בר-הלל סמו
| עוץ – הוצאת ספרים

כתיבת תגובה