עדה גרניט, מדענית [אהבתי]

עדה גרניט, מדענית / אנדריאה ביטי | איורים: דיויד רוברטס
עדה היתה ילדה סקרנית שלא דיברה עד גיל 3, אבל כשהתחילה לדבר – לא הפסיקה לשאול שאלות: למה, מתי, מה ואיך. כשגדלה, השאלות לא הפסיקו אלא להפך – רק הלכו וגדלו. אבל למזלה, ההורים הבינו ששום דבר לא יעצור אותה, וסופסוף החליטו לתמוך בסקרנות שלה ולעודד אותה בצורה שמתאימה גם להם (כמו לכתוב נוסחאות על דף גדול ולא על הקיר).
הספר מקסים והזכיר לי מאד את הילדים הסקרנים הפרטיים שלי, שאחד מהם הכריז כבר לפני כמה חודשים שהוא רוצה להיות מדען כשיגדל. הספר מעודד את הילדים לשאול שאלות ולחקור, ולא פחות מזה – מזכיר להורים שכדאי לעודד את הילד לחקור את העולם, רק ללמד אותו איך לעשות את זה נכון ובלי לפגוע בסביבה.
בתרגום ובהתאמת הספר לעברית נעשתה עבודה נהדרת. קודם כל הספר עצמו בחרוזים, והמתרגמת נעמי בן-גור עשתה עבודה נפלאה כשהצליחה לשמור גם על החריזה וגם על המשקל. תענוג להקריא אותו. ודבר שני – בהתאמת הספר לעברית הושקעה הרבה מאד מחשבה. השם המקורי של הספר באנגלית היה עדה-מארי טוויסט. עדה על שם עדה לאבלייס, המתמטיקאית והמתכנתת הראשונה, ומארי על שם מארי קירי המדענית בתחום הקרינה. אבל מאחר ובעברית פחות מקובל שני שמות וזה מסורבל יותר לספר ילדים, החליטו ללכת על כיוון אחר – להישאר רק עם השם עדה, ולצרף בסוף הספר גם זכרון ילדות קטן (כולל חתימה) של פרופ’ עדה יונת, כלת פרנס נובל והמדענית הישראלית הפרטית שלנו. גם באיורים של הספר, בשלב שההורים קונים לעדה ספרי מדע, אחד מהספרים הוא “ריבוזומים” מאת עדה יונת.
דבר נוסף שאהבתי מאד בספר הוא שהעדה והמשפחה שלה בעלי גוון עור כהה. כי למה שתמיד הגיבורים שלנו יהיו לבנים?
בסדרה הזו פורסם גם ספר נוסף ב2019 – “הדס המהנדסת בונה שטותיקופטר”.
הספר מתאים לגילאי הגן, הוא מנוקד ומאוייר.
הקיבוץ המאוחד – ספרית פועלים | מאנגלית: נעמי בן-גור | 32 עמ’ | כריכה קשה, מאוייר ומנוקד

כתיבת תגובה