סיפור אגדה [אהבתי]

סיפור אגדה סטיבן קינג

סיפור אגדה / סטיבן קינג

על מה הספר?

צ’ארלי ריד בן ה17 התייתם מאמו בגיל צעיר, ונאלץ לטפל באביו שהתמכר לאלכוהול בעקבות האובדן. לקראת סיום התיכון הוא בחור צעיר, ספורטאי ומצטיין, שעושה הכל כדי להצליח בכל דבר ולקבל מלגה לאוניברסיטה – כי הוא יודע שאביו לא יוכל לממן לו לימודים. יום אחד הוא עובר ליד הבית של מר בודיץ’ – אדם זקן ומתבודד שגר בבית מפחיד ומוזר בקצה הרחוב, והוא שומע יללה. הוא מגלה שמר בודיץ נפצע, מציל את חייו, ובעקבות זה נוצר קשר מיוחד מאד בינו לבין מר בודיץ’ וגם לכלבה שלו – רדאר. לאט לאט צ’ארלי מתחיל לגלות את הסודות שמר בודיץ’ הסתיר במהלך חייו, ומוצא את עצמו באמצע הרפתקה מופלאה אבל גם מסוכנת…

מה חשבתי עליו

הספר “סיפור אגדה” הוא ממש כשמו הוא: סיפור אגדה. יש בו את כל האלמנטים של סיפורי אגדות – נבלים מרושעים, נסיכה יפה, ממלכה עם קללה ששורה עליה, וגיבור צעיר אחד. וזה לגמרי בכוונה. לאורך כל הספר, קינג משחק עם רפרנסים לסיפורי אגדה מוכרים כמו ג’ק ואפון הפלא או עוץ לי גוץ לי, ואפילו ספרי פנטזיה (כמו ספרי לאבקראפט ומשחקי הכס) וסרטים (כמו סרטי דיסני, צעצוע של סיפור), ואומר לקורא בצורה מפורשת: אנחנו בסיפור בתוך סיפור.

ומרגע שהתחלתי לחשוב כך, מצאתי אינספור קווי דמיון. אמא שלי מתה על גשר שנמתח מעל נהר ליטל ראמפל, שנשמע פתאום דומה לרומפלשטילצכן. והאיש הקטן עם הקול המשונה? האם זה לא תיאור מדוייק של עוץ לי גוץ לי? ובל נשכח אותי. כמה מסיפורי העם המוכרים ביותר כללו נער צעיר (כמו ג’ק) שנקלע לארץ דמיונית?

צ’ארלי הוא התגלמות הגיבור – בחור גבוה, די נאה, ספורטאי, ובעל לב טוב – וכן, גם הקלישאה הזאת של הגיבור מכוונת לחלוטין ומקבלת התייחסות מפורשת בסיפור. עם זאת הוא גם צנוע: כשרוצים לראיין אותו לעיתון על כך שהציל את מר בודיץ’, הוא מנסה להסביר שזה בכלל לא בזכותו אלא בזכות הכלבה של מר בודיץ’ שיללה והוא שמע אותה במקרה. הוא גם מתייסר מאד על תקופה בנערותו שבה חבר לנער שדרדר אותו לעשות מעשי וונדליזם שפגעו ברכוש ובאנשים. דווקא הדברים האלה הופכים אותו לנער מורכב, בוגר וצנוע שקל לקוראים לאהוב אותו.

“אתה יודע להציע מיטה?”
בתור בן של אלמן שהיה אלכוהוליסט במשך שנים, ידעתי ועוד איך. גם לכבס בגדים ולעשות קניות בסופר. הייתי יופי של תומך.

הספר ארוך. יש בו מעל 600 עמודים בכתב קטן. החלק של הפנטזיה מתחיל רק אחרי שליש (!) מהספר. יש בו הרבה דברים שאולי היה אפשר לקצץ, אבל דווקא האריכות שבה מסופר העבר של צ’ארלי וכל השתלשלות העניינים הופכת את הסיפור לעשיר, מורכב ומעניין – ולא רדוד ושטוח כמו סיפור אגדה קצר. יש מקום למחשבות של צ’ארלי, לייסורים שלו ולהתלבטויות שלו. קינג גם משתדל לתת סיבות אמינות לבחירות של צ’ארלי – גם אם הן כוללות סיבה כמו “הייתי נער ופשוט רציתי הרפתקה”.

הסיפור עצמו מרתק, ולמרות האורך מצאתי את עצמי רוצה להמשיך לקרוא על צ’ארלי, מר בודיץ’ והממלכה הקסומה שאליה הוא מגיע. אין ספק שקינג יודע היטב את אומנות מספרי הסיפורים ויודע לתפוס את הקורא כמו שצריך. אם אתם מרגישים בהתחלה שהסיפור מתארך ואתם רוצים להגיע לאקשן – תנשמו עמוק, זה לוקח זמן, ותנו לעצמכם להתרפק גם על סיפור ההיכרות של הזקן, הצעיר והכלבה. הוא באמת יפהפה וחשוב להמשך.

הספר מסופר מנקודת המבט של צ’ארלי הבוגר, והוא מדבר אל הקוראים בכנות שמאפשרת לקינג לפתוח מול הקוראים מחשבות על קווי עלילה נפוצים, פתרונות דאוס אקס מכינה, וגיבורים קלישאתיים.

זה סתם צירוף מקרים, אמרתי לעצמי – אבא היה אומר שאם אתה קונה מכונית כחולה, אתה מתחיל לראות מכוניות כחולות בכל פינה – אבל אחרי מה ראיתי בצריף, לא יכולתי שלא לתהות. והיה דבר נוסף. בכל סיפור בדיוני, הסופר היה מוצא איזו דרך לאפשר לגיבור או לגיבורה הצעירים לחקור את אותו עולם שהתחלתי לקרוא לו בקיצור האחר. למשל, הסופר היה יכול להמציא איזה נופש חברה שמאלץ את ההורה או ההורים שלו לנסוע לכמה ימים, וכך לפנות את הדרך ולאפשר לגיבור הצעיר לבקר באותו עולם אחר בלי לעורר שאלות מיותרות שלא יוכל לענות עליהן.

גם שמו של הגיבור – צ’ארלי – לדעתי מכוון בהחלט. באיזשהו שלב מכנים את צ’רלי כ”הנסיך צ’רלי”, שנשמע באנגלית דומה מאד ל prince charming, נסיך האגדות הקבוע בכל סיפור. אולי זה במקרה, אבל עם כל הרפרנסים המכוונים בסיפור – קשה לי להאמין (אלא אם כן יש כאן רפרנס אחר שאני מפספסת).

אל תשאלו אותי איך הספר הזה ביחס לספרים אחרים של סטיבן קינג – זה רק השני שלו שאני קוראת, והראשון היה “בילי סאמרס” שהוא בכלל מקטגוריית הפרוזה (לא מתח, לא אימה ולא פנטזיה). אבל אם שאר הספרים שלו מוצלחים כמו זה או אפילו יותר – אני חייבת לקרוא אותם בדחיפות.

בשורה התחתונה מדובר בספר פנטזיה יפהפה וקסום, עם גיבור שקל לאהוב, דמויות משנה מצויינות, והמון מטא. הספר נוגע גם במסרים מורכבים על הזדקנות, עשיית טוב, משמעות החיים, נאמנות והקרבה.

טריגרים ותכנים רגישים:

יש בספר הרבה מאד אלימות כולל אלימות קשה: עינויים, ראשים כרותים, גופות נרקבות, ענקים אוכלי אדם ועוד. יש בספר לא מעט קללות, כולל קללת ה-F וקללת ה-ז’. מבחינת מיניות – יש בדיחות גסות, יש קללות גסות, ויש מעט התייחסות למין ואיברי גוף. אין פירוט גרפי של סצנות מיטה, אלא אזכורים כלליים. זה לחלוטין לא ספר לנוער צעיר, זה ספר למבוגרים – ואולי נוער בוגר שהתכנים האלו לא מפריעים לו.


מודן הוצאה לאור | 321 עמ’ | תרגום: אינגה מיכאלי | מאי 2023


רכישת הספר בהנחה:

לרכישה באתר דני ספרים לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר דני ספרים.
לרכישה באתר בוקמי לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר בוקמי.

כתיבת תגובה