נפלאות האבולוציה [אהבתי]

נפלאות האבולוציה

נפלאות האבולוציה / אנה קלייבורן ווסלי רובינס

הוצאת שוקן מוציאה הרבה מאד ספרי עיון לכל הגילאים, שמתמקדים במדע וטבע. כל ספר שלהם הוא פשוט אוצר. לפני כמה שבועות הם הוציאו ספר חדש: נפלאות האבולוציה.

הספר הזה פשוט יפהפה ומעולה. הוא צבעוני ומאוייר – ללא תמונות – ושפה גרפית אחידה. למרות שמדובר בספר עיון עם לא מעט מידע, הוא מאורגן בצורה מאד ברורה, ויזואלית ומרווחת ובעיקר נעימה לעיניים. אני יכולה להעיד על עצמי שיכולת הריכוז שלי בספרי עיון מאד נמוכה (אחרי 5 לידות המוח כבר לא אותו דבר…) אבל בספר הזה הייתי מרותקת, וגם הגדולים בבית נהנו, אולי אפילו יותר מהקטנים.

הספר מצליח להסביר את נושא האבולוציה בצורה מאד מאד מקיפה – אגב בלי להכנס בכלל לענייני דת. הוא מסביר את האבולוציה בצמחים, בעלי חיים והאדם, תוך נגיעה בנושאים קשורים כמו הכחדה, מאובנים, חלוקה למינים ותתי מינים, דארווין ועוד. אגב, ידעתם שדארווין פיתח את התורה שלו יחד עם מדען נוסף – אלפרד ראסל וואלס? המאמר שהציג את התיאוריה פורסם במשותף. אני מניחה שהעובדה שדרווין הוא זה שהוציא ספר בסופו של דבר (מוצא המינים), זה מה שגרם לו להיזכר לדורות. נו, כמו שהם קראו לזה – הברירה הטבעית…

דבר נוסף שאהבתי בספר זה שהוא יודע טוב מאד להסביר ולהבדיל בין דברים שאנחנו יודעים בוודאות (למשל על סמך מאובנים, שלדים וטביעות רגליים) לבין תיאוריות והשערות שונות – ושם הספר מקפיד להשתמש במילים כמו “אולי” ו”יתכן”, ולהסביר שזה מה שהמדענים חושבים כרגע. כל הזמן יש ממצאים חדשים ותגליות חדשות שיכולות לשפוך אור חדש על מה שאנחנו יודעים, וההבחנה בין ידע להשערה היא חשובה בספרי עיון מהסוג הזה, בכל תחום.

הספר מעוצב ומנוסח בצורה שמתאימה לנוער ונוער צעיר – הוא משתדל מאד להקליל את החומר ולכתוב את הכל בצורה מותאמת. גם בעניינים רגישים – הכל בשפה מאד עדינה או מדעית (הזדווגות, רביה), כנ”ל האיורים בפרק של בני האדם. יש בו כ80 עמודים אבל הפורמט שלו גדול מאד ובכריכה קשה – הוא גדול בערך פי 2 מספר סטנדרטי. הספר יוכל להתאים לכל ילד חובב מדע שאוהב ספרי עיון בסגנון הזה, ומסוגל לקרוא ללא ניקוד. ולגמרי מתאים גם לגדולים, אם אין להם בעיה לקרוא ספרי עיון צבעוניים ומלאי ציורים.

בסוף הספר תמצאו מילון מונחים ומפתח מושגים.

כמה דוגמאות מהספר כדי שתוכלו להתלהב איתי (תוכלו ללחוץ על התמונה כדי לראות אותה בגודל מלא).

נפלאות האבולוציה דוגמה 1 נפלאות האבולוציה דוגמה 3 נפלאות האבולוציה דוגמה 2


הוצאת שוקן | 80 עמ’ | עריכה: ורד שפירא | תרגום: עמנואל לוטם | איורים: וסלי רובינס | פברואר 2024


רכישת הספר בהנחה:

לרכישה באתר דני ספרים לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר דני ספרים.
לרכישה באתר בוקמי לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר בוקמי.

כתיבת תגובה