מתחת לסכין [אהבתי]

מתחת לסכין - ספר מתח סוחף בהוצאת פן

מתחת לסכין / ג’ק ג’ורדן

על מה הספר?

אנה ג’ונס היא אם גרושה וגם מנתחת בכירה, שעומדת לבצע ניתוח של אישיות ציבורית בעלת פרופיל גבוה. אבל יומיים לפני הניתוח הבן שלה נחטף, והחוטפים מציגים לה תנאי: תהרגי את המטופל בניתוח, ותקבלי את הבן שלך חזרה. הם גם דואגים שלאנה לא תהיה שום דרך להתחמק ולספר למשטרה, לגרוש שלה, למשפחה שלה או לכל אדם אחר שיכול לעזור.

מה חשבתי עליו?

הספר תפס לי את העין כבר כשקראתי עליו סקירות והתרשמתי שמדובר בספר מותח מאד, וכשהוצאת פן שלחו לי אותו בהפתעה, שמחתי על ההזדמנות, ואכן הוא לא איכזב: מדובר בספר מותח טורד מנוחה שהשאיר אותי חסרת נשימה.

הספר עובר בין שלוש נקודות מבט: אנה ג’ונס שעומדת בפני דילמה מוסרית קשה, מרגו – העוזרת שלה – שיש לה חיים מסובכים משלה ומוצאת את עצמה מסובכת גם בפרשה הזאת, ורייצ’ל – שוטרת שמנסה לחקור רצח נוסף שקשור לפרשה, וחושדת שאנה מסתירה משהו.

למרות שכותב הספר הוא גבר, הוא הצליח ליצור שלוש נקודות מבט נשיות שמתארות היטב את חוויית האמהות בשלבים שונים: טרום אמהות, אמהות בפועל, ואחרי אמהות; וגם את כל ההתמודדות הנפשית הלא פשוטה שאנחנו האמהות מתמודדות סביב זה – הביקורת מהסביבה, טראומות ילדות שאנחנו לא רוצות להעביר לילדים, ועוד.

אמנם בספר יש בלשית, אך הספר פחות מתמקד בפענוח התעלומה מצד המשטרה, ולא מדובר בספר מתח-בלשות – שהרי אנחנו יודעים מהרגע הראשון מה קורה. בספר הזה המשטרה משחקת קצת את התפקיד הרע – הבלשית אמנם מגיעה עם כוונות טובות, אבל המעורבות שלה עלולה לגרום לכך שיהרגו את הילד, מה שמוסיף עוד לרמת המתח.

הדמות של אנה מעניינת במיוחד, כי היא הולכת ונהיית מורכבת ככל שמתקדם הסיפור. אנחנו בעצם לא יודעים עליה כלום מלבד העובדה שהיא מנתחת בכירה, גרושה ואם לילד, ואנחנו לומדים עליה גם מנקודת המבט שלה וגם מנקודת המבט של מרגו. היה לי מאד ברור מה אנה ג’ונס תבחר לעשות, אבל הספר לא התמקד רק בעצם הבחירה אלא בכל מה שמתרחש לאחר מכן, ואיך הדברים מסתבכים הרבה יותר ממה שאנה ציפתה.

הספר הזכיר לי מאד את הסדרה “ילדות טובות” – שלוש אמהות במצב כלכלי קשה שמחליטות לשדוד בנק כדי להסתדר כלכלית, ומשם הן מוצאות את עצמן בתסבוכת אחר תסבוכת כולל מאפיית פשע, הלבנת כספים ועוד. ההבדל הוא ש”ילדות טובות” הוא דרמה קומית קלילה, גילטי פלז’ר חמוד כשרוצים להעביר קיפול כביסה בכיף, בעוד “מתחת לסכין” הוא מותחן סוחף ומטריד שמצליח להעביר היטב את סכנת החיים של הדמויות.

מומלץ, אבל לא לבעלי לב חלש.

טריגרים ותכנים רגישים

בספר יש כמה וכמה תיאורים מאד מפורטים של ניתוחי לב, אני באופן אישי רפרפתי על הקטעים האלה כדי לא להקיא על הספר. יש בספר רצח בסגנון מאפיה, איומים, חטיפת ילד, מוות של ילד (של דמות אחרת), גירושין, הקאה, אזכור של סמים, עוני, הורות מנוכרת ומזניחה. הדמות הראשית סובלת מטריכוטילומניה (דחף נפשי למרוט שיער וריסים).


הוצאת פן וידיעות ספרים | 415 עמ’ | מרץ 2023


רכישת הספר בהנחה:

לרכישה באתר בוקמי לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר בוקמי.

כתיבת תגובה