משפחה של שקרנים [ככה ככה]

משפחה של שקרנים

משפחה של שקרנים / א’ לוקהארט

אם קראתם את הספר “היינו שקרנים“, אתם בוודאי זוכרים את שלוש האחיות – פני, קרי ובס, הדור השני במשפחת סינקלר העשירה, היפה והנכונה. (אם לא קראתם את היינו שקרנים – תברחו מפה מהר ולכו לקרוא את הסקירה עליו).

על מה הספר?

אחרי מאורעות הספר הקודם, קרי – אמא של ג’וני ו-וויל – מספרת על קורותיה כנערה באותו אי בדיוק, ולמה בעצם היא שקרנית ובת למשפחה של שקרנים.

צריך לקרוא קודם את היינו שקרנים?

אין בעיה להבין את הספר בלי לקרוא קודם את היינו שקרנים, אבל כבר בעמוד הראשון של “משפחה של שקרנים” יש ספויילר עצום ל”היינו שקרנים”, אז אני רצינית לגמרי: אל תקראו את הספר הזה לפני שתקראו את היינו שקרנים, שכל הרעיון שלו שהוא מבוסס על טוויסט מטורף בסוף. הספר שני הוא ברובו פריקוול (מתרחש לפני הספר הקודם) אבל סיפור המסגרת שלו הוא סיקוול ולכן יש בו ספוילרים. 

ואם קראתי אותו מזמן?

הסיפור של קרי בספר הנוכחי נותן לנו הצצה הרבה יותר מעמיקה לקשרים והאופי של שלוש האחיות, שהיו דמויות משניות מאד בספר הקודם. יש הרבה מאד רפרנסים לפרטים שהיו בהיינו שקרנים כמו נדנדת הצמיג, הפנינים השחורות ועוד – אבל זה לא קריטי, כלומר אם קראתם את היינו שקרנים מזמן ואתם לא זוכרים את הפרטים – זה לא באמת רלוונטי לסיפור. יש הרבה יותר דגש על הרקע של משפחת סינקלר, איך היא נהייתה כזאת ואיך זה השפיע על החיים של כולם.

הורינו מעולם לא לימדו אותנו להתאבל, לכעוס או אפילו לחלוק את המחשבות שלנו. לעומת זאת, נהיינו מצויינות בשתיקות; במחוות קטנות וחביבות; בשייט; בהכנת כריכים. גם כיום אנחנו משוחחות ברצון על ספרות ודואגות שכל אורח ירגיש רצוי. אנחנו לא מדברות על בעיות רפואיות. האהבה שלנו לא מתבטת בדיבורים כנים או בגילויי חיבה, אלא בנאמנות.

מה חשבתי עליו?

הסיפור של קרי הוא רומן התבגרות. קיץ אחד מגיעים לאי עוד כמה נערים ונערות שאינם חלק מהמשפחה הגרעינית, כך שהם נהיים חבורה גדולה בגילאים שונים, ומבלים אחד עם השני בדרכים שונות, ביחד ובנפרד. קרי מתנסה באהבה ראשונה ובמקביל מנסה להתמודד עם טראומה שקרתה כשנה קודם, והקשר שלה עם המשפחה ועם אחיותיה במצב רעוע ורגיש.

כרומן התבגרות – הספר יפהפה. היה חסר לו המטאפורות עוצרות הנשימה שהיו בספר הקודם, אבל הכתיבה עדיין היתה קולחת, מעניינת ומרגשת. הוא סוחף וסיימתי אותו בשבת אחת (ועוד הספקתי להתחיל ספר חדש). אבל לצערי כספר מתח – הוא פחות עבד לי.

קודם כל, הרגשתי שהכניסו בכוח נושאים “טרנדיים”, שהפכו את הספר להרבה יותר צפוי וקלישאתי. שנית – אם ב”היינו שקרנים” חשבתי על הדברים הברורים מאליהם שאולי קרו לקיידנס עד שהסוף הפתיע אותי, כאן קרה בדיוק הפוך – כל הטוויסטים לא הפתיעו אותי בכלל. הרי אם אומרים לנו לאורך הספר שמישהו שקרן, לא נהיה מופתע כשהוא משקר, נכון? ואם אומרים לנו לאורך כל הספר שמישהו עושה בחירות לא טובות ושכדאי להתרחק ממנו, גם אז לא נהיה מופתעים כשזה יקרה. דבר שלישי – האירוע שקרה ב”היינו שקרנים” היה מזעזע כי הוא לא היה בפורמט המקובל. כאן, כשקרה מה שקרה פשוט הרגשתי סיפוק של צדק, במקום זעזוע ותדהמה.

מצד שני, באתר GoodReads הספר מקבל ציון גבוה ואפילו יותר מ”היינו שקרנים”, אז או שרוב האנשים התייחסו אליו כרומן התבגרות מרגש וסוחף, או שהטוויסטים היו צפויים רק בשבילי וכן הפתיעו את השאר, ובהחלט יתכן שאני בדעת מיעוט פה ולא מייצגת. אם קראתם את הספר אני ממש אשמח לשמוע מה דעתכם בתגובות (בלי ספוילרים לאחרים בבקשה!), האם הספר עבד לכם כספר מתח מפתיע או רק כרומן התבגרות. 

טריגרים ותכנים רגישים

מוות (לא ספוילר, קורה די בתחילת הספר), הומופוביה, התמכרות לתרופות, נוער עם אלכוהול, נסיון תקיפה מינית, דיבורים על מין והתייחסות לאיברים מוצנעים של גברים, בגידה.
מקווה שלא שכחתי כלום.


ידיעות ספרים | מאי 2023 | תרגום: שרון פרמינגר | 325 עמ’


רכישת הספר בהנחה:

לרכישה באתר דני ספרים לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר דני ספרים.
לרכישה באתר בוקמי לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר בוקמי.

כתיבת תגובה