מרובע גותי

מרובע גותי / מרי שלי
את מרי שלי כולם מכירים כסופרת פורצת דרך שכתבה את “המפלצת של פרנקנשטיין”, וממקימות ז’אנר המד”ב, אבל מתברר שהיא כתבה יצירות ספרותיות נוספות. הספר “מרובע גותי” מביא בפנינו ארבעה סיפורים קצרים וגותיים:
הסיפור הראשון מספר על גיבור שעשה עסקה מכושפת והחליף את גופו תמורת אוצר. הסיפור היה מעניין אבל קצת היה לי קשה עם הסוף שהרגיש לי יבש מדי.
הסיפור השני מדבר על חיים אלמותיים. הסוף שלו מאד פתוח ואני חושבת שהוא בעיקר גורם להרבה מאד מחשבות על חיי אלמוות והמחיר שלהם.
הסיפור השלישי הוא הכי פחות “פנטסטי” אלא יותר רומנטי. הוא חביב למרות שהוא בפורמט מאד מאד מיושן כיאה לתקופה בה הוא נכתב. זוג שמתאהב אך נאלץ להיפרד בגלל מלחמות בין הבתים והאשמות נוספות – אך הגבר מחליט שלא להתייאש, ושני בני הזוג עושים מעשים קיצוניים וגם מטופשים במהלך כל התסבוכת הזו.
הסיפור הרביעי גם לא ממש פנטסטי. סיפור נחמד על זוג שהופרד באכזריות אבל לגורל יש דרך משלו לשנות את המציאות.
אם הצלחתי להבין נכון מויקיפדיה, הסיפורים פורסמו לראשונה סביב שנת 1829, כחלק מאוסף סיפורים קצרים של סופרים שונים. הספר ממש ממש קטנטן – ספרון פצפון שיכול להכנס לכיס ומכיל 102 עמ’. תוכלו לסיים אותו מאד מהר ולהנות קצת מאווירה גותית של לפני כמעט 200 שנה.
נ.ב. אם כבר מרי שלי, אפשר לקרוא את הספר החמוד לנוער צעיר “סוכנות הבילוש וולסטונקראפט” (הוצאת דוב לדעת) שמבוססת על הדמויות של מרי שלי ואדה ביירון – שתי נשים פורצות דרך, כל אחת בתחומה.
מקום לשירה Poetry Place | תרגום: יהונתן דיין | 102 עמ’

כתיבת תגובה