מים סמיכים מדם

מים סמיכים מדם / ניר זמיר
אדם הוא איש ביטחון לשעבר, עם עבר צבאי. העבר שלו מאחוריו, והוא נמצא בתקופת ביניים בחייו, תקופה שבה הוא מנסה להבין מי הוא ומה הוא, אחרי בעיות שצצו בקשר בינו לבין רוני אשתו. אבל אז הוא מגוייס למשימה חד פעמית אחת נוספת: למצוא צעיר שהצטרף לארגון טרור, ולהרוג אותו כפעולת נקמה על רצח שהשתתף בו.
למרות שהספר מוגדר כספר מתח, הוא בעיקר ספר פרוזה. אין בו תעלומה, מרדפים וקטעי אקשן. רוב הספר סובב סביב שאלות הגותיות על משמעות החיים וחיפוש עצמי. מוירה, אחותו של תיאו, נאלצת להתמודד עם השאלה – האם דם באמת סמיך ממים? האם תיאו, אחיה, שהתאסלם ועבר לצד הטרור ופגע באנשים, צריך להיות חשוב לה יותר מאנשים שאינם בני משפחה ביולוגים שלה, אך משמעותיים עבורה לא פחות מכך?
הכתיבה של ניר זמיר מקסימה. לא רק בחירת המילים אלא כל הדרך שבה הוא מביא את הסיפור לקורא, להכניס אותו לסיטואציה חדשה בצורה הדרגתית, מסקרנת מצד אחד אבל לא מייגעת מצד שני. קשה להאמין שזה רק ספר ביכורים. אולי הקסם הוא גם בזכות העורכת.
למרות שהספר ישראלי, לרוב הדמויות מארץ המקור של אדם יש שמות כלל-עולמיים כמו בן ואיתן (אית’ן), כך שהם יכולים להיות ישראלים ואמריקאים באותה מידה. גם האי שבו מתרחשת רוב העלילה הוא אי ללא שם. אני חושבת שיש בזה משהו מאד מרענן, כי לסופרים ישראליים יש נטיה להתרכז מאד בהווי הישראלי – וכאן יש התרחקות ממנו.
דבר נוסף שאהבתי בספר הוא היחס לנשים. ברוב הספרים הישראלים שקראתי לאחרונה שנכתבו ע”י גברים, היחס לנשים היה דוחה. לפחות ספר אחד הפסקתי לקרוא באמצע אחרי שהגיבור שיקר לאשתו, זמם על כל בחורה שראה, ובאופן כללי התייחס לנשים כאל אובייקטים. ואיכשהו כמעט בכל ספר ישראלי יש בגידה, כאילו יש מין צ’קליסט נסתר שסופרים ישראליים צריכים למלא. אבל בספר הזה – היחס היה מכבד. אדם התגעגע לאשתו רוני, וגם הבין שהיא צודקת בטענות שלה. ולמרות הפיתוי מול מוירה, אדם לא בוגד באשתו.
יש בספר כמה משפטים יפים על אהבה לספרים – אולי בהזדמנות אמצא אותם מחדש ואשמור לי. עם אחד הזדהיתי במיוחד:
“והאמת היא שבין שיחה טובה לבין ספר, אני בדרך כלל מעדיף ספר.”
מבחינת תכנים רגישים וכו’: הספר יש כמה קטעים אלימים, אחד על הריגת חיה, האחרים על בני אדם. הם לא רבים, אבל אחד מהם מתייחס לפיגוע טרור והוא די גרפי.
ידיעות ספרים שאוהבים | ינואר 2022 | 232 עמ’ | עורכת: רתם כסלו

כתיבת תגובה