מטר של כוכבים (שלישיית הכתר 1) [אהבתי]

מטר של כוכבים

מטר של כוכבים (Castles in their Bones) / לאורה סבסטיאן

על מה הספר?

מאז שנולדה השלישיה המלכותית – סופרוניה, דפני וביאטריז – לאמן הקיסרית היתה תוכנית אחת בשבילן: שלוש הנסיכות ינשאו בגיל 16 לשלושה נסיכים משלוש הממלכות האחרות ביבשת וסטריה, וישמשו כסוס טרויאני להחריב את הממלכות מבפנים ולסייע לקיסרית להשתלט עליהן. כבר מילדות הן למדו את כל מה שצריך בשביל המשימה ועברו הכשרות ואימונים רבים כדי להיות מוכנות לכל תרחיש.

הספר נפתח במסיבת יום ההולדת של גיל שש עשרה. שלוש האחיות יודעות שהן נפרדות אחת מהשניה לשנה אחת, כי בעוד שנה – או פחות – הן יוכלו לחזור הביתה ולהסתכל אחורה על החורבן שיצרו. אבל כשמגיע רגע האמת, וכל אחת מתחילה להסתגל לממלכה החדשה שהגיעה אליה, הן מגלות שלא הכל עובד בדיוק לפי התוכנית…

מה חשבתי עליו?

מטר של כוכבים הוא הספר הראשון בטרילוגיה בשם שלישיית הכתר. הוא ספר פנטזיה-לייט לנוער בוגר. אפשר להגיד שהוא מתמקד הרבה יותר בפוליטיקה, התככים ומסע ההתבגרות של הנסיכות מאשר הפנטזיה, אבל גם היא קיימת: מעבר לעובדה שמדובר בעולם דמיוני עם יבשת דמיונית וממלכות אחרות, יש בספר פנטזיה שמבוססת על אבק כוכבים: יש אנשים שנולדים שמיימנים ויש להם כוחות להפיל כוכב מקבוצות הכוכבים שבשמים, ולהשתמש באבק הכוכב בשביל להגשים משאלות מסויימות, בהתאם לכמות האבק וליכולת של השמיימן.

העולם הפנטסטי שבספר לא מאד מורכב ומורחב, אבל יש דברים שנשארו פתוחים סביב זה וכנראה יתייחסו אליהם בספרים הבאים. בתחילת הספר, ההתייחסות לקסם ולכוכבים היא יחסית מינורית ושולית, אבל עם התקדמות הספר היא מקבלת נפח יותר ויותר גדול.

הספר כתוב בגוף שלישי ובכל פרק מתמקד בנסיכה אחרת מתוך השלוש ועובר ביניהן. אני מודה שקצת היה קשה לי לעקוב בחלק מהספר כי זה 3 נסיכות + 3 ממלכות + בכל ממלכה יש אופי אחר (למשל באחת מהן אסור קסמים), משפחת מלוכה אחרת ותככים אחרים. בתחילת הספר יש מעין עץ משפחתי שעזר לי מאד לעקוב אחרי חלק מזה.

למרות שמדובר בשלישיה, לכל אחת מהבנות יש אופי אחר וזה מודגש מאד, כולל ההתמודדות שלהן עם המציאות שמתנגשת עם מה שתמיד אמרו להן שהן. אם מישהי היא “היפה” או “המקסימה”, איך היא תתרגל למצב שבו היופי או ההקסמה שלה לא עובדים יותר? הנקודה הכי חזקה שלה, הנשק הסודי שלה, לא פועל – והיא חייבת להשתמש בכלים אחרים שהיא פחות שולטת בהם?

הספר הוא גם מאד פמיניסטי. הנסיכות הן לא הנסיכות של פעם – יפות ושותקות, מחכות במגדל שנסיך יציל אותן. להפך. הן יודעות לירות בחץ וקשת – לעתים אפילו טוב יותר מהגברים סביבן. הן מיומנות בנשק, הצפנה ורעלים. הן יודעות ליזום ולוקחות את הדברים לידיים, לטוב ולרע. הן יכולות לשלוט לא פחות טוב מהמלכים הגברים. והכי חשוב: הן מבינות שבהרבה מקרים הבחירה והכוח בידיים שלהן.

הספר היה כתוב ממש טוב ומעניין, ולקראת הסוף קלטתי שנשארו מעט מאד עמודים בשביל לסגור יפה את כל הקצוות. לצערי צדקתי: חלק גדול מאד נשאר פתוח כי זה ספר ראשון בטרילוגיה! הספר השני יצא באנגלית ממש בקרוב אז אני מניחה שיקח עוד לפחות כמה חודשים עד שנזכה לראות אותו בעברית גם כאן. וזה ממש מבאס כי הייתי בהלם גמור מהסיום של אחת מהעלילות בספר! איך מחכים ככה לספר הבא???

טריגרים ותכנים רגישים

יש ניכור הורי. יש מוות בצורות שונות, כולל גזר דין מוות (שריפה, גרדום). יש גם פציעות וסף מוות. אין סצנות מיניות מפורטות, רק דיבור על יחסים, ונשיקות (כולל להט”ב, בערך). מתאים לנוער בוגר ומעלה (בערך 16+ כמו הגיל של הנסיכות).


ידיעות ספרים | ינואר 2023 | תרגום: יעל ענבר | 416 עמ’


רכישת הספר בהנחה:

לרכישה באתר דני ספרים לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר דני ספרים.
לרכישה באתר בוקמי לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר בוקמי.

כתיבת תגובה