לווייני ריגול בשמי החידקל [נחמד]

לווייני ריגול בשמי החידקל - אורה מורג

לווייני ריגול בשמי החידקל / אורה מורג

על מה הספר?

עידן לב הוא צעיר שמתגייס לצבא – לחיל המודיעין. הוא מאזין לשיחות אוייב, כשהוא מגלה שבעיראק בונים את הכור האטומי למטרות מלחמה ולא מטרות שלום כפי שהצהירו. הגילוי מביא את ישראל לפעולה מסוכנת מאין כמוה כדי להציל את מדינת ישראל.

“לווייני ריגול בשמי החידקל” הוא הספר ה22 בסדרת ספרי המתח ההיסטוריים לנוער. בכל ספר, אורה מורג לוקחת סיפור אמיתי מההיסטוריה, משלבת בו נוער (או במקרה שלנו – נוער בוגר, בתחילת הצבא), והופכת את הסיפור לחווייתי לעיניים צעירות.

מה חשבתי עליו?

הספר די מעניין ולא ארוך (236 עמ’). יש בו מעט איורים בשחור לבן. הוא זורם לקריאה ומרגיש מאד עלילתי.

עידן לב מבוסס על אדם אמיתי – עודד ליברמן, שהיה אז חייל פשוט אך מילא תפקיד מכריע בסיפור. אני לא יודעת למה אורה מורג בחרה לשנות את השם שלו בסיפור, יתכן שזה משום שהיא שינתה פרטים רבים מדי בסיפור המקורי – כך למשל עידן לב חוזר לישראל אחרי שגרו בארה”ב והכיר שם חבר בשם עלי, שלגמרי במקרה אביו הוא פיזיקאי שנשלח חזרה לעיראק. במהלך תכנון השמדת הכור, עידן נתקל בהתלבטות מוסרית כשהוא מבין שהסיוע שלו למדינת ישראל עלולה לפגוע באביו של חברו הטוב. אני פחות התחברתי לתוספת הזאת בסיפור שכנראה נועדה לייצר רגש, מתח וקונפליקט, והרגשתי שזה מיותר, מאולץ, ואולי גם מורכב מדי לנוער צעיר שעבורו שירות עבור המדינה אמור להיות פעולה משמעותית וחשובה.

יש מקומות בסיפור שאני קצת מפקפקת באמינות ההיסטורית שלהם. למשל, בסוף הספר יש מעין זיכרון של סדאם חוסיין בילדותו – אני בספק רב שסדאם הצעיר באמת שמע על המושג פצצת אטום כבר אז, והבטיח לעצמו שיום יבוא והוא יחסל את כל היהודים. אני גם בספק אם ב1978 התקיים בישראל חוג נוער לתקשורת לוויינים. אבל נו, מה לא עושים בשביל הסיפור… בכל מקרה, בסוף הספר יש תוספת של ההיסטוריון ד”ר אפרים לפיד שמתאר את השתלשלות חלק מהאירועים מהצד ההיסטורי-עובדתי שלהם.

טריגרים, תכנים והתאמה לגיל:

למרות שהספר מיועד לנוער צעיר יחסית, יש בו אזכורים לאלימות. במקום אחד יש תיאור של המון מתפרע שיורה במפקדי המשמר, במקום אחר מתואר רצח של מדען גרעין מצרי שכולל שיסוף גרון. אני חושבת שהספר מתאים בערך מגיל 12+, או לפני כן – לילדים לא רגישים שתיאור שיסוף גרון לא יזיז להם הרבה. (רק קחו בחשבון שבניגוד לספרי פנטזיה בדיוניים, כאן מדובר בסיפור היסטורי אמיתי).


הוצאת שוקן | מאי 2023 | 236 עמ’ | איורים: איל אילת

כתיבת תגובה