יש עוד שלוש מאות כמונו – חלק א’ [אהבתי]

יש עוד שלוש מאות כמונו

אל תשפטו ספר לפי הכריכה!

עצרתם רגע את הגלילה? יופי. אם אתם אוהבים ספרי פנטזיה לנוער, תתעלמו רגע מהכריכה ותמשיכו לקרוא.

יש עוד שלוש מאות כמונו – חלק א’ / יעל קליינר

על מה הספר?

הגר בת ה12 יודעת שיש לה כוחות מיוחדים על טבעיים. לפעמים היא מסוגלת להקשיב דרך קירות, או לשמוע מחשבות של אנשים אחרים. אבל זה כמובן סוד שהיא לא מגלה לאף אחד, אולי חוץ מהכלבה שלה תיאודורה. אבא של הגר הוא צלם שמבלה את רוב זמנו מסביב לעולם, ובחדר של הגר יש המון תמונות יפות שאבא שלה צילם ומיסגר. יום אחד, אחת התמונות קמה לחיים, והגר מגלה שהיא אחת מתוך כשלוש מאות אנשים (בערך) שיש להם תכונות מיוחדות: הם יכולים לעבור דרך תמונות, הם מסוגלים לדבר בשפת הבריאה, ויש להם כוחות מיוחדים – כמו להגר. הקבוצה הזו נקראים “הדוברים”, כי הם מסוגלים לדבר ולהבין את השפה הייחודית.

מה חשבתי עליו?

העלילה היתה מרתקת ומפתיעה, ולקחה אותי למסע סובב עולם – בודפשט, פורטוגל, מנהטן, ועוד. העולם שיעל יצרה הוא נפלא ומקורי, והרגשתי שכל הזמן מתחדשים לי פרטים עליו. אהבתי את הגיוון – למשל את הכוחות השונים של כל אחד. גם הדמויות שהיו חלק מהעלילה היו שונות – חבורת הנערים, המבוגרים האחראיים, הנבלים… לכל אחד אופי מיוחד משלו.

הרגשתי שהיתה פה השקעה במחשבה על הרבה מאד פרטים – למשל מה קורה כשמישהו נכנס לתמונה, הרי הוא נעלם מהחדר והמשפחה שלו תחפש אותו ולא תבין לאן הוא נעלם! אבל יעל מצאה לזה פתרון נהדר שמשתלב ממש יפה בעולם הזה. לא בדקתי אם אני צודקת אבל יש לי הרגשה שהסופרת עצמה קראה הרבה ספרי פנטזיה וזיהתה בהם נקודות חולשה ו”חורים”, והשתדלה להתייחס בספר שלה לדברים האלה בדיוק.

כן הרגשתי שחסר לי קצת רקע על חלק מהדברים שהוזכרו, כמו למה טליה ניתקה קשר עם הגר והאם זה קשור לסיפור או סתם אנקדוטה, או איך הגר גילתה את הכוחות שלה והגיבה לזה. היה לי חסר גם תשובות מסויימות על החוקיות של העולם – האם ניתן להכנס לכל תמונה? רק מי שנכנס רואה את היציאה? האם כל מי שיכול לעבור בין תמונות חי לנצח? מתי מפסיקים להזדקן? אבל הספר הוא רק חלק א’ מתוך שני חלקים אז אני בטוחה שלפחות חלק מהשאלות יקבלו מענה בהמשך.

בונוס חמוד: חובבי חיות יהנו מהספר הזה במיוחד, הוא פשוט מלא בהן!

הכריכה

ועכשיו לנקודה שבה התחלתי: הכריכה. האיור שעל הכריכה יפהפה ומציג סצנה מתחילת הספר. הבעיה היא שבערך כל מי שראה את הכריכה לא התייחס לציור היפה אלא למה שהיא משדרת. התגובות שקיבלתי בפייסבוק, באינסטגרם ומהילדים שלי על הכריכה, היו: הספר לא נראה כמו ספר פנטזיה (רק אם מתעמקים שמים לב לתנועת המערבולת סביב היד), הוא לא נראה מודרני או הרפתקני (האיור בשחור לבן נותן תחושה מיושנת של ספר נוער עצוב של פעם כמו סדרת “אל עצמי” של גלילה רון פדר), וגם קהל היעד מטעה (הילדה בתמונה נראתה לילדים שלי יותר כמו בת 8-10 מאשר בת 12).

אמנם בפינת הספר כתוב שהוא פנטזיה לנוער, אבל כמעט לא שמים לב לזה. כשהעליתי צילום של הספר לאינסטגרם, אנשים אמרו שאם לא הייתי כותבת שזה פנטזיה לנוער הם בכלל לא היו מעיפים מבט שני – וזה קצת מבאס, כי הכריכה אמנם יפה מאד מבחינת עיצוב וציור, אבל פשוט לא מתאימה לספר הספציפי הזה, ועלולה להרחיק ממנו את קהל היעד האמיתי.

טריגרים ותכנים רגישים

הספר מוגדר מבחינת ההוצאה לגיל 12-15, אני חושבת שהוא יכול להתאים גם לגיל יותר צעיר (10-11) אם הם לא רגישים במיוחד.

יש לחלק מהדוברים יכולת לראות אנשים מתים, ויש התייחסות גם לאנשים שנרצחו – כולל גופה שמוסתרת בקיר (כולל קריצה לקוראי הספר המבוגרים על פרשייה מפורסמת שהתרחשה בווייטצ’אפל, שמי שמכיר מכיר אבל אין צורך להפחיד את הקוראים הצעירים סתם). אין כמעט פירוט גרפי – יש מעט סביב הרציחות (דקירת סכין), לא משהו מזעזע ומזוויע בעיני, אז מאד תלוי בילד. מי שקרא פרסי ג’קסון ממילא רגיל לאלימות של מלחמת חרבות.
בנוסף יש אדם שנהרג בתאונת דרכים והגופה שלו הוסתרה, ואמא שלו מחפשת אותו במשך שנים (נראה לי קטע שכואב בעיקר למבוגרים שבינינו ופחות יגע בילדים).


רימונים הוצאה לאור | 280 עמ’ | פברואר 2023 | עריכה: תמי לבנת מלכה | איור הכריכה: אלעד מועלם | עימוד ועיצוב עטיפה: יעל רשף


רכישת הספר בהנחה:

לרכישה באתר בוקמי לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר בוקמי.

כתיבת תגובה