ילדה, מכשפה ושלושה זוגות עיניים [אהבתי]

ילדה, מכשפה ושלושה זוגות עיניים / יעל רוזמן (איורים: ג’ני שוקין)
טלי תמיד מאחרת לכל מקום. לכיתה, לטיולים. היא גם שוכחת להכין שיעורי בית, ובאופן כללי ילדה קצת “מעופפת”. יום אחד היא פוגשת במכשפה טלולי – שעוזרת לה להפוך לילדה אחראית, חזקה, מהירה ויותר טובה מכולם. אבל בהדרגה טלי מבינה שאולי טלולי לא בדיוק חברה טובה, ושלעזרה הזאת יש מחיר.
את הסופרת יעל רוזמן אני מניחה שרובכם (או לפחות בני גילי) מכירים מהספר “המצחיקה עם העגילים”. הספר “ילדה, מכשפה ושלושה זוגות עיניים” יצא בעבר בשם “מכשיפ’לה קטנה” אבל עבר עיבוד מחודש, שלמיטב הבנתי מלבד החלפת השם כולל גם עריכה מחודשת, איורים חדשים, ועטיפה חדשה.
הספר בהתחלה הרגיש לי קצת מוזר ואיטי, אבל ככל שהקשר בין טלי וטלולי נרקם וגדל – הספר צבר תאוצה, קיבל עומק ומורכבות, והצליח לרגש אותי מאד. גם בן ה12 שלי הספיק לקרוא ואמר לי שזה ספר יפה.
הספר הוא מעין ספר פנטזיה עם מכשפות וכישופים, אבל העומק האמיתי שלו הוא בדיבור על התמודדות עם כעס, טינה, ופגיעה באחר. איך הכעס גורם לנו להתנהג לאנשים שאנחנו אוהבים, איך הטינה גורמת לנו רק נזק, איך הבריונות אולי נותנת לנו מתנות בדוגמת סנדוויצ’ים טעימים אך מגיעה עם מחירים גבוהים.
את הספר מלווים איורים בשחור לבן של ג’ני שוקין, שנותנים לספר קצת אווירת נוסטלגיה. האירים הצליחו בעיני להעביר את הרגשות של טלי דרך הבעות הפנים שלה בצורה מאד טובה.
מבחינת תכנים: יש בספר כמה פעמים בודדות שיש קצת קללות כמו “טיפשה” אבל הן מכוונות בעיקר למכשפה מאחורי הגב שלה, או לחיות (בזמנים שטלי מתנהלת סביב הכעס שלה ועושה דברים רעים). בנוסף, הילדים משחקים משחק שכולל זריקת אולר אחד לעבר השני – משחק שבדור שלנו כנראה בחיים לא היה עובר…
הספר לא מנוקד, ומתאים בערך סביב כיתה ד ומעלה.
עם עובד – הוצאת ספרים | אוקטובר 2021 | 160 עמ’

כתיבת תגובה