חיית החושך [אהבתי]

חיית החושך אורי אורלב

חיית החושך / אורי אורלב

על מה הספר?

לאסף יש מתחת למיטה מפלצת סודית: חיית החושך. בהתחלה הוא פחד ממנה, אבל לאט לאט הוא למד להסתדר איתה ולאלף אותה, ועכשיו היא אפילו מלווה אותו לכל מקום. חיית החושך עוזרת לו להתגבר ולהתמודד עם אבל, פחד וגעגוע.

מה חשבתי עליו?

חיית החושך יצא במקור ב1976, מעט אחרי מלחמת יום הכיפורים. הוא הספר הראשון לילדים שכתב אורי אורלב. אני זוכרת שכילדה קראתי אותו והתחברתי אליו, אבל כמבוגרת לא זכרתי באמת על מה הוא מספר. כשראיתי שהוא יוצא במהדורה מחודשת בעם עובד, התרגשתי.

הספר מקסים. הוא כתוב מנקודת המבט של אסף כך שהוא בשפה מאד פשוטה ובגובה העיניים, אבל הסיפור עצמו מאד מאד עמוק ונוגע. במהלך הספר אביו של אסף נהרג במלחמה, וקורים לו עוד שינויים מורכבים בחיים. כמבוגרת היה לי מאד כואב לקרוא את הספר ולהבין מה עובר על אסף, אבל לילדים זה יעבור מאד מעל הראש.

ברובד שמיועד לילדים, מדובר בספר על ילד שיש לו מפלצת שאף אחד לא רואה ולא יודע עליה. ברובד שמיועד למבוגרים אפשר להבין מיד שמדובר במעין חבר דמיוני, שאסף משליך על החיה את כל מה שהוא מרגיש ורוצה להגיד, ושהחיה היא דרך עבורו להתמודד עם מצבים מורכבים כמו פחד.

הספר מלווה באיורים מקסימים של מעין גלילי, שאוירו עבור המהדורה המחודשת.

אני לא יודעת אם ההחלטה להוציא את הספר מחדש קרתה בעקבות המלחמה או שמדובר בצירוף מקרים, אבל הספר יתאים במיוחד לילדים שהתא המשפחתי שלהם עבר זעזוע מאז השבעה באוקטובר. כמובן שיתאים גם לכל שאר הילדים.

מה פחות אהבתי

למרות שהספר יצא מחדש עם איורים חדשים (ואולי גם עריכה) – הפורמט שלו מאד מאד צפוף, גם המרווח בין האותיות וגם המרווח בין השורות. היה לי מאד קשה לקרוא אותו ככה. לשם השוואה: בספר אנה קדברה שיצא באותה הוצאה ומבחינת הגודל שלו הוא מעט קטן יותר – יש 17 שורות בעמוד, לעומת זאת בחיית החושך יש 24 שורות בעמוד. דווקא בגיל שלו מיועד הספר – תחילת יסודי – יש חשיבות מאד גדולה לכתב גדול ומרווח שלא ירתיע את הילד, ויקל עליו לקרוא.

טריגרים ותכנים רגישים

ספוילרים: אובדן אב, הולדת אחות קטנה, אב חורג


הוצאת עם עובד | 76 עמ’ | איורים: מעיין גלילי | מאי 2024


רכישת הספר בהנחה:

לרכישה באתר דני ספרים לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר דני ספרים.

כתיבת תגובה