חוט”ם 2+3 [אהבתי]

חוט”ם 2+3 (אוזן קשבת לכל בעיה, חיי הפרא של אמיץ על) / בטינה אוברכט
בספר חוט”ם 1 הכרנו את חוט”ם הכלב המושלם, שחוץ מהעובדה שהוא שילוב כל התכונות הטובות שיש בכלבים – יש לו גם קולר מיוחד שמאפשר לו לדבר עם בני האדם.
אבל אם לא קראתם את חוט”ם 1 זה לא נורא, כי הסופרת עשתה מאמץ מיוחד להכניס את כל הפרטים החשובים לפרקים הראשונים של הספר כדי להבין מי הוא מי. בספר השלישי יש אפילו כפולת עמודים מיוחדת בתחילת הספר עם הסבר על הדמויות החשובות בסדרה, מה שמסייע גם לקוראים חדשים וגם לקוראים ותיקים שהספיקו לשכוח.
בסוף הספר הראשון, חוט”ם מאומץ ע”י מיה, פליפ והוריהם. בספר השני הם משתמשים ביכולת המיוחדת של הקולר הסודי כדי להציע סיוע לבעלי כלבים שיש להם בעיה עם הכלב שלהם. בעזרת היכולת שלהם לתקשר עם הכלב, הם יכולים להבין מה הבעיה וכך לגלות אותה לבעלים. רק שכל זה צריך להיות בסוד, כדי שהבעלים לא יגלו איך הם יודעים מה הבעיה… בנוסף, מגיע אליהם כלב בשם ויידר שמתנהג בצורה מבולבלת מאד, והם לא מצליחים בשום פנים ואופן להבין מה הבעיה איתו – עד שחוט”ם וחבריו מגיעים לעזרה, והקוראים נחשפים לשאלה: האם יש דבר כזה כלב מושלם, ומה בכלל מגדיר מה זה מושלם?
בספר השני והשלישי, מצטרף לחבורה גם אמיץ-על שאותו פגשנו בספר הראשון, כלב פאג קשוח למראה שבטוח שבתוך תוכו הוא זאב. הוא מתבודד וקשה לו לקבל עזרה מאחרים. בספר השלישי אמיץ על הופך להיות ממש מרכז הסיפור, כשהוא פוגש זאב אמיתי ומתמודד בפעם הראשונה עם המציאות שהוא פאג ולא באמת זאב, למרות שהוא מרגיש זאב שכלוא בגוף של פאג (כן, אני מניחה שיש כאן מסר נסתר על להטביות – אבל אני חושבת שבסופו של דבר כל ילד יוכל לקחת את המסר למקום שלו ולפירוש שלו, ולא משנה מה הסופרת התכוונה במקור).
הספרים חמודים מאד, אבל יש בהם קטעים קצת אפלים. לדוגמה, הבעלים של הכלב ויידר הוא נער שגר בשיכון מצוקה, יש בריונים שמציקים לו ומתנכלים אליו, והם מעשנים סיגריות. הנער גם נאלץ להתפרנס בעצמו ע”י מכירת חפצים שלו, ולא ברור אם יש הורים בתמונה. לכן, כמו בסקירה הקודמת, אני חושבת שהספרים מתאימים יותר לכיתה ג-ד מאשר א-ב, אבל זה מאד מאד תלוי בילד. יש ילדים שגם בגיל צעיר יותר יוכלו להתמודד עם התכנים.
הספרים מנוקדים, האיורים מרהיבים. כל ספר כ170 עמ’ פלוס מינוס. הספר השני יצא ב2019, והשלישי יצא ממש עכשיו.
אגם הוצאה לאור | מגרמנית: חנה לבנת | כריכה קשה, מנוקד, מאוייר.

כתיבת תגובה