השקרים שאני מספרת [אהבתי]

השקרים שאני מספרת ג'ולי קלארק הוצאת פן ידיעות ספרים מתח

השקרים שאני מספרת / ג'ולי קלארק

"ההבדל בין צדק לנקמה מסתכם במי שמספר את הסיפור."
לפני עשר שנים החיים של קאט – עיתונאית זוטרה – התהפכו. היא מאשימה בכך את מג, שאחריה היא ממשיכה לעקוב דרך האינטרנט. מג היא נוכלת שמסתובבת בין מקומות, חיה שם לתקופה, עוקצת אנשים ועוברת לנוכלות הבאה. אחרי עשור, לקאט יש הזדמנות סופסוף לפגוש את מג, לתפוס אותה, ולכתוב את הכתבה הגדולה שהיא תמיד חלמה עליה. אבל כשהן מתחילות להכיר, קאט מגלה שאולי יש כאן יותר ממה שנגלה לעין.
הספר מסופר משתי נקודות מבט, קאט ומג, וזה משהו שאני מאד מחבבת בספרים כי כשיש כמה נקודות מבט על אותה עלילה ואותו סיפור זה יוצר תמונה תלת מימדית – איך אותו אירוע נראה מנקודות מבט של אנשים שונים. אבל למרות ששתיהן מספרות לנו את הסיפור – הדמות של קאט מתפתחת רק מעט לאורך העלילה, בעיקר לקראת הסוף, בעוד הדמות של מג נראית לנו בהתחלה שטוחה אבל הולכת ומתעגלת מאד ונהיית רב מימדית.
הספר מותח מאד, וככל שהעלילה מתקדמת ומגלים יותר דברים על העבר – כך מבינים יותר את המניעים של מג אבל מסקרן גם איך הכל יסתיים בסוף. הספר הוא פחות ספר בלשות בסגנון של "מי עשה את זה" אלא יותר ספר עם עלילה מותחת על נוכלת אמיתית שמצליחה להונות את כולם – גם את מי שיודע שהיא נוכלת. באיזשהו שלב היה לספר גם וייב של מותחן פסיכולוגי, כשאני בעצמי כבר לא ידעתי למי להאמין.
הספר גם מעלה נקודות למחשבה על איך מבדילים בין צדק לנקמה, והאם אדם שפושע מסיבות טובות עדיין נחשב פושע? ובאופן כללי מאתגר את הקוראים על שאלות מוסריות והרבה על השטח האפור בין טוב ורע.
זה ספר המתח השלישי שאני קוראת של הוצאת Penn Publishing פן הוצאה לאור (הקודמים היו מוות על הדנה, ונערה, 11), ואני ממש מרגישה את הקו המשותף של גיבורה נשית חזקה וההתמודדות של נשים עם גברים שפוגעים בהן. אולי אפילו קצת הרגשתי מחסור בגברים "טובים" בספר כי הדגש היה על הגברים הפוגעים, המנצלים והרעים.
בסוף הספר יש בונוס – ראיון עם הסופרת.
טריגרים ותכנים קשים: בגדול לא מדובר בספר קשה מבחינת טריגרים ואין בו אפילו רצח, אבל יש אזכורים לכמה תכנים רגישים: התמכרות להימורים, ניצול חלשים, עוני, הטרדה מינית ושוביניזם, מין עם קטינות (מורה ותלמידה), אונס (לא מפורט!) – באופן כללי אין פירוט גרפי מיני בספר. כל התיאורים הם "מסביב": "קריסטן, שיצאה מהכיתה שמר דמפסי ישב בה בזמן הפסקת הצהריים, לחייה סמוקות ושערה קצת פרוע, ומשכה את אִמרת החצאית שלה."
הוצאת פן הוצאה לאור ו ידיעות ספרים שאוהבים | תרגום: רחל פן | 318 עמ' | יולי 2023

לרכישת הספר עם 10% הנחה באתר עברית לחץ כאן - קוד קופון realbooks22
לקבלת ההנחה באתר עברית הוסיפו בקופה את קוד הקופון realbooks22 הקופון תקף לכל הספרים ב"עברית חנות ספרים" כולל כפל מבצעים.

כתיבת תגובה