השען והמרתף הסודי [אהבתי]

השען והמרתף הסודי / מיכאל אבס
למי שיש לו ילד בשלב ראשית קריאה ועוד לא מכיר את סדרת משחקי בילוש, הגיע הזמן, כי יצא כבר ספר מספר 13 בסדרה.
הסדרה מספרת על חבורת ילדים / נערים צעירים שמסייעת למשטרה בפתרון בעיות וחידות שונות כדי לתפוס פושעים. הספר מורכב מפרקים כך שכל פרק מוקדש לחלק אחד בחקירה ובסופו חידה או תעלומה כלשהי. החידות שונות מאד אחת מהשניה ויכולות להיות חידה חשבונית, ויזואלית, משחק מילים, ידע כללי ועוד – כך שכל ילד בדרך כלל יצליח לפתור לפחות חידה אחת בעצמו בהתאם לתחום שהוא חזק בו יותר. החידה יכולה להיות צופן ששלח הפושע, תמונה מזירת הפשע שמגלים בה משהו חשוד, זיהוי דבר שקר שאמר הנחקר ועוד.
בספר מספר 13 הילדים עוזרים למשטרה לתפוס נוכל שהגיע לעיר – ומכנה את עצמו בשם “השען”. מי שנותן להם רמזים לגבי הוא איש החידות שהכרנו בספרים הקודמים, שמתברר שהיה שותף שלו בעבר.
הסדרה ממש נהדרת. היא מנוקדת ומאויירת, והיא משלבת מתח בלשי עם חידות חשיבה כך שההנאה כפולה. חלק מהספרים המאוחרים בסדרה מבוססים על אותו פושע (איש החידות) אבל זה לא מאד נורא אם לא קוראים את הספרים לפי הסדר כי בגדול כל ספר מוקדש לתעלומה אחרת, זה רק יכול לעשות קצת ספוילרים לספרים קודמים סביבו (הוא נתפס, ברח וכו’).
יש שני דברים שהייתי משנה בסדרה:
  1. קצת מבאס שהחבורה מורכבת מארבעה בנים ובת. זה היה פופולרי בחסמב”ה וג’ינג’י, אבל אנחנו בשנת 2022.
  2. נכון שאריאל (הבת) גדולה בשנה-שנתיים משאר הבנים בחבורה אבל קצת מפריע לי שהיא מצויירת כמו בחורה בת 18 – מפותחת, מאופרת ועם שיער בלונדיני גולש, במיוחד שבאחד מהאיורים בספר רואים מאחוריה שתי חברות שלה שנראות הרבה יותר צעירות ופחות מפותחות ממנה.
מודן הוצאה לאור | 156 עמ’ | איורים: בר פביאן

כתיבת תגובה