הצילום שהציל אותנו [אהבתי]

הצילום שהציל אותנו / מיה קלינגר כהן Klinger Cohen Maya | איורים: נעם נדב Noam Nadav
“הצילום שהציל אותנו” מבוסס על סיפורו האמיתי של גברא מנדיל. כשגברא מנדיל היה ילד בן 5 ביוגוסלביה, התחילה מלחמת העולם השניה. הוא נאלץ לברוח עם משפחתו בין ערים ובין מדינות, כשהמקצוע של האב – צלם מקצועי – מלווה את אירועי הבריחה בכל מיני אפיזודות.
הסיפור כתוב בגוף ראשון מנקודת מבטו של גברא כילד, ומלווה גם באיורים המהממים של נעם נדב המוכשר וגם בצילומים אמיתיים שצולמו לאורך התקופה וגם לאחריה. הצילומים מאד מוסיפים לסיפור ועוזרים להרגיש כמה הוא אמיתי.
הספר לא מנוקד אך גם לא ארוך ומתאים לילדים בגיל יסודי. למרות שמדובר בסיפור שואה, הספר לא מאד מפחיד. כן – הוא מכיל תכנים של אירועים מפחידים ומלחיצים כמו הסתתרות מפני חיילים או סצנות שבהן כמעט נתפסו, אבל אין אזכורים של מוות וגם אין כמעט התמקדות בסבל ובקושי אלא יש יותר זרקור על נקודות האור, בצורה שמתאימה לילדים ומרככת את הסיפור.
מאחר ומדובר בספר על אירועים שהתרחשו לפני עשרות שנים, הסופרת דאגה גם לגשר על פער הדורות. כך, למשל, גיבור הספר מסביר בתחילת הספר שבאותה תקופה לא היו טלפונים ניידים או מכשירים שמחוברים לאינטרנט, ואת החדשות הם שמעו דרך הרדיו.
לפעמים הייתי צריכה להזכיר לעצמי שמדובר בסיפור אמיתי – במיוחד בכל מיני סצנות שהן ממש בגדר צירוף מקרים – או נס. הסוף מאד יפה ומרגש, ומאד Happy End שמתאים לילדים.

כתיבת תגובה