הסכמה (לילדים ולילדות) [אהבתי]

הסכמה לילדים ולילדות

הסכמה (לילדים ולילדות) – גבולות, כבוד ושמירה על עצמנו / רייצ’ל בראיין

בשבת אחד הילדים שלי דגדג את אחיו, למרות שהאח הבהיר לו שהוא לא מעוניין. סיפרתי לו שבדיוק הגיע אלי ספר לסקירה שכדאי לו לקרוא, והבאתי לו את “הסכמה”.

על מה הספר?

“הסכמה” הוא ספר קטן וחמוד שפונה לצעירים ומסביר להם בצורה הכי פשוטה שיש, מה המשמעות של הסכמה – ולא רק סביב מיניות אלא כל דבר שקשור אלינו ולגוף שלנו. האמת שהספר בכלל לא מזכיר מיניות, למעט בדף האחרון בו יש טלפון לנפגעי תקיפה מינית. הסכמה היא דבר הרבה יותר גדול מזה – כמו בדוגמה שלי למעלה על הדגדוג, או למשל לחץ חברתי, ועוד. מעבר לשאלה מה היא הסכמה, הספר מתעסק גם ב: מתי מותר לנו לא להסכים, איך מבטאים אי הסכמה ועוד.

הספר מובא בצורה מאויירת, עם אווירה קומיקסית, מה שהופך את המסרים לקליטים וברורים מאד, ומתאימים גם לצעירים – למרות שהספר לא מנוקד (אפשר בהחלט להקריא לצעירים יותר).

מה חשבתי עליו?

תקשיבו, הספר הזה מושלם. הוא מצליח לגעת בהמון נושאים סביב עניין ההסכמה, ולהעמיק למרות שמדובר בספר קצר. הספר מצליח להציף נושאים כמו – מה יקרה אם נסרב? מה יחשבו עלינו? האם מותר לנו לשנות את דעתנו? מה קורה אם אנחנו עדים לסיטואציה כזו בין אחרים? ועוד המון נקודות סביב זה. במספר נושאים יש גם דוגמאות קומיקס של שני מקרים זהים, באחד לא מבטאים אי-הסכמה (או מבטאים ואין הקשבה) ובשני יש ביטוי של אי הסכמה, וכך שני המקרים מסתיימים בצורה שונה לגמרי, ונותנים הרבה נקודות למחשבה. הספר לא רק מסביר מה מותר ואסור אלא גם מעודד את הילדים להתאמן על אי הסכמה, כדי שבזמן אמת יוכלו לדעת איך לבטא בצורה ברורה: אנחנו לא מעוניינים, תודה.

אחד הדברים החשובים בספר הוא שהוא לא מתייחס רק לנפגע בסיפור אלא גם לפוגע – הוא עוזר לקוראים להבין האם הם עצמם קשובים לאחרים בנוגע לשאלת ההסכמה, או שהם בטעות פוגעים בלי לשים לב.

כל המידע מובא בצורה מאד מתאימה לצעירים, בלי להפחיד, בלי להציף נושאים לא תואמי גיל, בלי להכנס לפרטים. חלק גדול מאי-ההסכמות קורה גם בין חברים לכיתה, או עם דודה שרוצה לתת לילד נשיקה גדולה ורטובה שהילד לא מעוניין בה. בספר יש גם התייחסות לכך שלפעמים יש מקרים שבהם אי אפשר להביע אי הסכמה, למשל לתת יד להורה בכביש.

קשה לי לבטא בסקירה כמה הספר הזה טוב בעיני. כמה הוא מצליח להעביר את הנושא בצורה טובה, מקיפה, ברורה ובגובה העיניים. ובעיקר – כמה הוא חשוב. זה באמת ספר שאני ממליצה באופן חד משמעי – לכו וקנו אותו לילדים שלכם.

מאד קשה לסקור את הספר הזה בלי לתת דוגמאות שימחישו כמה הוא מוצלח אז אני מצרפת כמה עמודים נבחרים.

הסכמה לילדים ולילדות
לחצו על התמונה בשביל לראות בגודל מלא
הסכמה לילדים ולילדות
לחצו על התמונה בשביל לראות בגודל מלא
הסכמה לילדים ולילדות
לחצו על התמונה בשביל לראות בגודל מלא

הוצאת מטר והוצאת כנרת | 64 עמ’ | תרגום: עמית פרדס | פברואר 2024


רכישת הספר בהנחה:

לרכישה באתר דני ספרים לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר דני ספרים.
לרכישה באתר בוקמי לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר בוקמי.
לרכישה באתר הוצאת מטר לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר הוצאת מטר.

כתיבת תגובה